banner39

Kırım Tatar Meclis binasına yeni saldırı

Kırım'ın başkenti Akmescit'te bulunan Kırım Tatar Milli Meclisi'ne kapı kırma ve bayrak indirme ile başlayan saldırılar dün yine tekrarlandı

Kafkaslar 05.06.2015, 10:43 05.06.2015, 11:06
Kırım Tatar Meclis binasına yeni saldırı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırım Akmescit’te bulunan Kırım Tatar Milli Meclisi binasından, kimliği belirsiz kişiler tarafından Kırım Tatar bayağı indirildi, güvenlik kameraları ve girişte bulunan tabelalar söküldü.

Görgü tanıkları, 4 Haziran sabah saatlerinde Kırım Tatar bayrağının olmadığını gördüklerini belirttiler. Öğle saatlerinde ise binada olan güvenlik kameraları, tabelalar ve duvardaki bayrak boruları söküldü.

Yaklaşık saat 17.00’de olay yerine polis geldi. Polis geldiğinde KTMM binasının yanında avukat Cemil Temişev ve Kırım Tarih Müzesi Kurucusu Guliver Altin bulunuyordu.

Kırım kolluk kuvvetleri ve Kırım Tatar Milli Meclisi, olay ile ilgili açıklama yapmadı.

1 Haziran tarihinde de Kırım Tatar Milli Meclisi binasından, kimliği belirsiz kişiler tarafından Kırım Tatar bayrağı indirildi. Krymr.com sitesine konuşan görgü tanıkları, 1 Haziran akşam saatlerinde KTMM binasının kapısının kimliği belirsiz kişiler tarafından kırıldığını ve binada asılı Kırım Tatar bayrağının indirildiğini anlattı.

Kısa bir süre sonra olay yerine aralarında Kurtseit Abdulayev’in da olduğu Kırım Tatar Milli Hareketi aktivistleri geldi. Kırım Tarih Müzesi Kurucusu Guliver Altin, avukat Cemil Temişev ve diğer kimseler de olay yerine ulaştı. Cemil Temişev binanın cephesine çıkıp Kırım Tatar bayrağını eski yerine astı.

2014 yılın Eylül ayında kimliği belirsiz kişiler, KTMM binasından Ukrayna bayrağını indirmişti.

2014 yılında Kırım Tatar Milli Meclis'ine mahkeme yetkilileri gelmiş ve KTMM binasını mühürleyeceklerini bildirmişlerdi. 19 Eylül 2014 tarihinde Kırım Tatar Milli Meclis üyeleri, KTMM binasını boşalttı, binada kalan eşyaları çıkardı ve binayı mühürledi. 19 Eylül Cuma günü KTMM üyeleri binayı mühürleyecek federal mahkeme görevlilerini bekledi. Fakat mahkeme görevlileri belirlenen saatte gelmediği için KTMM üyeleri binayı kendileri mühürlemek zorunda kaldı.

Kırım Tahkim Mahkemesi, daha önce Kırım Tatar Milli Meclisi’nin kullandığı ve Kırım Vakfı’na ait binayı müsadere etme kararını verdi. Söz konusu binanın Rus devletine verileceği bildirildi.

Daha sonra Kırım Tarih Müzesi Kurucusu Güliver Altin, Kırım Tatar Milli Meclisi’nin Akmescit’teki binasında Haziran ayında Kalgay Sultan Müzesi açılacağını bildirdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?