Muhalifleri sindiren Kadirov tek adam olma yolunda!

10 yıl daha başkanlık yapacağını açıklayan Kadirov'un elinde 500 kişilik 'öldürülecekler listesi' varmış

Muhalifleri sindiren Kadirov tek adam olma yolunda!

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

13 Ocak 2009'da Viyana'da öldürülen Ramzan Kadırov'un eski korumalarından Ömer İsrailov'la ilgili tartışmalar hız kesmiyor.

Geçtiğimiz günlerde bir Avusturya gaztesine verdiği röportajda cinayetle ilgisi olduğu iddialarını reddeden ve "onu neden öldüreyim ki" diye soran Çeçen liderine, İsrailov'un babasından cevap gecikmedi. Oğlunun Kadırov'un aleyhine tanıklık etmeye hazırlanırken onun emriyle öldürüldüğünü öne süren babası, Ömer İsrailov'un Çeçenistan'daki özel hapishaneler, göz altına alınan şahıslara yapılanlar, direnişçilerin affedilmesi ve içişleri bakanlığında göreve başlaması gibi meseleler hakkında konuşacağını açıkladı.

İddialara göre, affedilen direnişçiler Kadırov'a bağlı kalmak zorunda. Ayrıca Çeçen devlet başkanının listesinde 500 kişinin isminin bulunduğu ve onların öldürülmesi hakkında emir verdiği öne sürüldü. Ramzan Kadırov ise "ölüm liste"sini kabul etti, ancak listeyi kendisinin değil eski içişleri bakanı Movladi Udugov'un hazırlandığını ileri sürdü.

Öte yandan Çeçenistan devlet başkanı 2019'a kadar bir yere gitmeye niyeti olmadığını da açıkça dile getirdi. 2019'a kadar görevinin başında olacağını, bu tarihte ise yerini bir başkasına bırakacağını açıklayan Kadırov'un istifa için neden bu tarihi seçtiği ise bilinmiyor. Kadırov'un 2007'de başlayan görev süresi 2011'de son buluyor. Çeçenistan yasalarına göre ikinci dönem görevde kalırsa 2016'ya, üçüncü dönemde ise 2021 yılına kadar başkanlık yapabilir.

Ramzan Kadırov, Avusturya gazetesine yaptığı açıklamada Çeçenistan petrolünün kendileri tarafından imal edilerek yurt dışına satılacağını da söyledi. Önümüzdeki on yıl içinde elde edilecek gelirin Çeçenistan'ın sosyal sorunlarının çözülmesi için harcanacağını açıklayan Kadırov'un sözlerinin, Kremlin'i rahatsız ettiği öne sürüldü.

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2018, 14:13
YORUM EKLE

banner39