Murtaza Rahimov'un 'bağış' rahatsızlığı

Rahimov başında bulunduğu hayır kurumuna baskı yapıldığını iddia ediyor

Murtaza Rahimov'un 'bağış' rahatsızlığı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Başkortistan eski başkanı Murtaza Rahimov'un başkanlığını yaptığı Ural hayır kurumu bölge savcılığına şikayet dilekçesi gönderdi. Rus gazetesi Kommersant'ta yer alan habere göre, Savcı Sergey Hurtin'e gönderilen şikayet dilekçesinde hayır kurumunun faaliyetinin devlet yetkilileri ve mevcut Başkortistan iktidarı tarafından engellendiği iddia edildi. Ural hayır kurumu, "İnzer", "Yuryuzan", "Ural" ve "Agidel" kurumlarının birleşmesi sonucunda kuruldu. Kurumun 63 milyar ruble bütçesi olduğu tahmin ediliyor.

Bölge savcılığına mektubu yönetim kurulu üyeleri Yusup Mirsaitov ve Murtaza Rahimov imzaladı. Kommersant gazetesine açıklama yapan BF "Ural" enfarmasyon analiz merkezinin başkanı Vladimir Saviçev bölge başkanı Hamitov'un son kararını eleştirdi. Hamitov son kararı ile hayır kurumuna sadece kendi izni ile bağış yapılabileceği talimatını vermişti. Saviçev bununla da başkanın yasaları göz ardı ettiğini ve yasaların devlet birimlerinin hayır kurumlarının faaliyetine müdahalesini yasakladığını hatırlattı.

Ural hayır kurumunun yöneticileri ve çalışanlarına baskı yapıldığını söyleyen Saviçev, devlet birimlerinin de onlarla yakın ilişki içerisinde olmak istemediğini savundu. Hatta bu konuda bakanlıkların özel talimatlarının da bulunduğunu öne sürdü. Bu arada konu hakkında açıklama yapan başkanlık biriminin basın sekreteri Artyom Valiyev iddiaların gerçekleri yansıtmadığını bildirdi. Valiyev bölgede hayır kurumlarının ortak yasa ile çalıştığını ve hiçbir kuruma ayrımcılık yapılmadığının altını çizdi.

Siyasi uzman Albert Miftahov da Hamitov hükümetinin ayrımcılık yapmadığını ancak eski başkanın bu durumu kabullenemediğini öne sürdü. Bu arada hayır kurumunun aleyhinde çok sayıda yolsuzluk iddialarının da bulunduğu ancak bu iddiaların kurum yöneticileri tarafından kabul görmediği bildirildi.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2011, 10:38
banner53
YORUM EKLE

banner39