banner39

Müslüman insan hakları savunucularına sıkı takip

Kabardino Balkarya'da faaliyet gösteren Müslüman insan hakları savunucuları çeşitli engelleme ve baskılarla karşılaşıyor

Kafkaslar 13.04.2013, 17:35 13.04.2013, 21:56
Müslüman insan hakları savunucularına sıkı takip

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kabardino Balkarya İçişleri Bakanlığı'nın vatandaşları üzerindeki baskıyı artırmak maksadıyla yeni bir liste oluşturduğu öne sürüldü.

İddialara göre, listede gözaltında tutulan şahısların ailelerine destek olmaya çalışan şahısların isimleri yer alıyor. Listede isimleri yer alan şahısların öldürülebileceği de belirtiliyor. Gözaltında tutulan şahısların savunmasını yapan hukukçular daha önce de tespit edilerek Nalçik şehir merkezinde evlerinde veya cami çıkışında öldürülmüştü. Yönetim tarafından, öldürülen şahıslara terör saldırısı düzenlendiği iddia edilerek olaylar kapatılmaya çalışılmıştı. Daha önce İlyas Tramov ve Artur Gegirov gibi şahıslar bu gibi senaryolarla öldürülmüştü.

Diğer yandan, ülkedeki Müslüman aydınlar, merkezi bölgelerlerdeki insan hakları savunucularının kendilerine destek olmadığını ve Müslüman insan hakları savunucularını mesai arkadaşı olarak görmediğini belirtiyor. Yıllar önce gözaltına alınan Fanzil Ahmetşin'in dava süreci merkezi bölgelerdeki insan hakları savunucuları tarafından görmezden gelinmişti. Ahmetşin, Somali halkına destek olmak için topladığı paraları bölgeye götürmüş ve Rusya'ya geri dönüşü sırasında gözaltına alınmıştı.

Hapishanelerdeki Müslüman vatandaşlara elbise yardımı götürdüğü için gözaltına alınan Timur İşmuratov, Ravil Gumarov ve Fanis Şayhutdinov'a karşı yapılan haksızlıklar da insan hakları  savunucularının gündeminde yer alıyor. Bölge aydınları, bu konularda çalışma yürüten şahısların "insan hakları savunucusu" olarak görülmediğinin altını çiziyor ve bu çelişkili duruma tepki gösteriyor. Ayrıca gözaltında tutulan veya şu anda takip edilen Müslüman insan hakları savunucularının hayır işleri yaptığı, kimsesiz ve yaşlı vatandaşlara destek olduğunun altı çiziliyor.

Kabardino Balkarya Müslümanlarının yaşanan gelişmelere tepki göstermesine ve merkezi yönetimden destek talep etmesine rağmen baskı, takip ve işkencelerin artarak devam ettiği gözlemleniyor.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?