banner15

Özbekistan'da okulların yıl sonu kutlamaları yasaklandı

Özbek hükümeti her yıl eğitim dönemi sonunda yapılan yıl sonu kutlamalarına bu yıldan itibaren yasak getirdi

Özbekistan'da okulların yıl sonu kutlamaları yasaklandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan okullarında mezuniyet törenleri yasaklandı.

Uz24.uz sayfasının haberine göre, Özbekistan’da bu sene ortaokul mezunu olacak dokuzuncu sınıf öğrencilerine, sınavlar için bir şeyler satın almak, öğretmenlere hediye için para toplamak ve mezuniyet geceleri düzenlemek yasaklandı.

Zarafşan gazetesinde de konu ile ilgili yapılan haberde, Özbekistan Milli Eğitim Bakanlığı kamu eğitimi bölümü müdürü Sattarova, bu sene ortaokul mezunlarının öğretmenlerine ve okul müdürlerine hediye satın almak için para toplamanın yasaklandığını bildirdi.

Sattarova bunun yanında mezuniyet törenlerinin kesinlikle yapılamayacağını ve bu konuda okul müdürlerinden yazılı "teminat mektubu" alındığını söyledi.

Okullardaki "Son çağrı" merasimleri en fazla bir saat sürecek ve bu toplantılara öğrencilerin yanında öğretmenler, ebeveynler ve mahalleler yetkilileri katılacaklar.

Özbek muhaliflere göre, İslam Kerimov’un rejimi öğrenciler dahil toplumun tüm kesimlerinin kitlesel toplantılar yapmasını istemiyor. Ülkede STK ve başka kurumların özgür biçimde herhangi bir toplantı yapması kesinlikle yasak.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2016, 15:35
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48