Ramzan Kadirov'a ilginç tebrik

Rus Ortodoks Patriği, Ramzan Kadirov'la görüşmesinde 'Müslüman teröristler'le mücadelesinden dolayı onu tebrik etti

Ramzan Kadirov'a ilginç tebrik

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rus Ortodoks kilisesi Patriği, Çeçenistan’ın Rus yanlısı Devlet Başkanı Ramzan Kadirov'u Moskova’daki ofisinde kabul etti. Toplantıya Mahaçkale ve Grozni piskoposları da katıldı.

Rus din adamı toplantıda Ramzan Kadirov'a övgüler yağdırarak onu yeni Çeçenistan’ın kurucusu ve kurtarıcısı olarak ilan etti. Patrik, Kadirov’a şu sözleri söyledi:

“Yakın tarihte babanız, şimdi ise siz Çeçenistan’da Müslüman teröristleri yok etmede önemli görevler üstlendiniz. Biz Ruslar devlet ve Hıristiyanlar olarak bunun büyük bir başarı olduğunu biliyoruz. Bundan dolayı sizi kutluyoruz. Sizi yeni Çeçenistan’ın kurucusu ve kurtarıcısı olarak görüyoruz…”

Rus Ortadoks Kilisesi Patriği konuşmasında Rusya vatandaşlarının çeşitli dinlere mensup olduğunu, devletin bu din mensuplarına aynı derecede hak ve imkanlar tanıdığını öne sürdü.

Kafkaslarda Rus lider Putin’in kuklası olarak tanınan Ramzan Kadirov ise konuşmasında şunları kaydetti:

"Rusya bizim büyük vatanımızdır ve biz her zaman ülkemize layık olmaya çalışacağız. Biz bize tanınan dini özgürlüklerden memnunuz ve İslam dinini doğru öğrenerek ve öğreterek aşırılığı önlemeye çalışıyoruz."

Ramzan Kadirov tıpkı 2004 yılda öldürülen babası Ahmet Kadirov gibi kendilerinin ‘geleneksel İslam’dan yana olduklarını, Ruslara karşı savaşan grupların ise radikal olduğunu iddia ediyor. 1990’lı yıllarda Çeçenlerin efsanevi lideri Cevher Dudayev’in yanında yer alan Ahmet Kadirov ve oğlu Ramzan, sonraki yıllarda ortaya attıkları ‘geleneksel İslam’ı savunmayı bahane ederek Rus tarafına geçmişlerdi.

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2014, 16:26
YORUM EKLE

banner39