banner39

Rusya, Azerbaycan'la anlaşamadı

Gebele radar üssü için yıllık 7 milyon dolar kira bedelini 300 milyon dolara çıkarma talebini reddeden Moskova, üssü boşaltabilir.

Kafkaslar 24.05.2012, 14:44 24.05.2012, 14:44
Rusya, Azerbaycan'la anlaşamadı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya Savunma Bakanlığı Azerbaycan'da bulunan Gebele radar üssü ile ilgili anlaşma sağlayamadı. Bakü'nün yıllık 7 milyon dolar kira bedelini, 300 milyon dolara çıkarma talebine olumlu bakmayan Moskova, üssü boşaltabilir.

Ria Novosti'ye açıklamada bulunan Savunma Bakanlığı kaynağı, "Rus ordusu Azerbaycan tarafının üssün kira süresinin uzatılması ile ilgili yapıcı olmayan yaklaşımlarından memnun değil" değerlendirmesinde bulundu. Kaynağa göre müzakerelerde ilerleme sağlanmazsa Rusya Gebele radar üssünden ayrılmaya hazır.

Rusya Azerbaycan'da bulunan 24 Aralık'ta dolacak radar üssü kira sözleşmesini 2025'e kadar uzatmak istiyor. Ancak Bakü'nün aşırı fiyat artışı Rusya'nın tepkisine neden oluyor. Rusya'nın üste kalabilmesi için eski anlaşmanın süresi dolmadan 6 ay öncesinde anlaşmayı yenilemesi gerekiyordu.

Bakü'nün talep ettiği kira bedelinin mantıksız olduğunu ifade eden kaynak, Gebele'nin tamamı ile yenileneceğini ve modernizasyon sonrası duruma göre Bakü'nün talepte bulunduğunu iddia etti.

2007'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ABD ve NATO'nun Avrupa füze savunma sisteminin bir parçası olarak ortak kullanılmasını önermişti.

Nisan başında da Ermenistan Başbakanı Tigran Sarkisyan Moskova'nın Bakü ile Gebele radar üssü ile ilgili anlaşma sağlayamaması durumunda Erivan'ın buna ev sahipliği yapabileceğini ifade etmişti.

Diğer taraftan Rusya dün Sibirya'nın Irkutsk bölgesinde inşa ettiği Voronezh-M model uzun menzilli erken füze uyarı sistemini aktif hale getirdi. 6 bin kilometre kapsama alanı olan yeni üs Hindistan ABD sahillerine kadar geniş bir alanı görüyor.

NATO'nun geliştirdiği füze savunma sisteminin kendi nükleer kapasitesini etkisiz hale getireceğini düşünen Rusya, Moskova yakınlarında inşa edilen Don-2NP radar sistemini ortak kullanılmasını önermişti.

1980'li yıllarda ABD ile sürdürülen silah kontrol anlaşmalarının konusu olan Don-2 radar sistemi 1500-2000 bin kilometre alanda çok küçük parçaları tespit ediyor ve hedefe füzelerin kilitlenmesini sağlayabiliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?