banner39

Rusya Dağıstan'da yeni Çeçenistan'a hazırlanıyor

Rusya Çeçenistan'da bulunan 60 bin askerinin yarısını Dağıstan'a sevk etti

Kafkaslar 22.03.2012, 17:28 22.03.2012, 18:57
Rusya Dağıstan'da yeni Çeçenistan'a hazırlanıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çeçenistan'a bağlı Caharkale'deki Hankala askeri üssünden komşu Dağıstan'a büyük bir güvenlik grubu konuşlandırıldı.

Dağıstan'da direnişçi grupların etkisinin artması üzerine Rusya Ordusu bölgeye destek birimler göndermeye karar verdi. Son bir hafta içerisinde Çeçenistan'da konuşlandırılan içişleri bakanlığına bağlı askerlerin 30 bininin Dağıstan'ın Karabudahkent iline gönderildiği ifade edildi.

Rusya İçişleri Bakanlığı da yayımladığı açıklamada asker sevkiyatını doğrulayarak bunun bölgenin istikrarının korunması amacıyla yapıldığını öne sürdü.

Bölgede sevk edilen askerler için geçici karakollar oluşturulurken bölge halkının askerlerin fazlalığından tedirgin olduğu bildirildi. Bölgeye sevk edilen askerlerin sayısı bölgedeki etkili ülkelerden Gürcistan'ın ordunun asker sayısını şimdiden geçmiş durumda. Gürcistan Ordusu'nda yaklaşık 30 bin asker bulunuyor.

Bu arada bölgeye gelen askerler ilk operasyonlarına da başladı. Geçtiğimiz gün yapılan operasyonda iki direnişçi öldürüldü. Anas Osmanov ve Şamil Nutsalkhanov isimli direnişçilerin bölgedeki direnişi yöneten önemli kişiler olduğu bildirildi.

Çeçenistan'da bulunan 60 bin askerin yarısının Dağıstan'a sevk edilmesi bölgede yeni bir savaşın başlayabileceği şeklinde yorumlanıyor. Rusya Başkanlık seçimlerinden hemen sonra böyle bir hareketliliğin yaşanması ise Putin'in politikasının bir sonucu olarak görülüyor.

Dağıstan Güvenlik Bakanı Magomed Baaçilov, ilk günlerde bölgeye ek birliklerin gönderildiğine dair haberlerin gerçeği yansıtmadığını iddia etse de bölge basını bu iddiaları yalanlamıştı. Baaçilov, sonraki günlerde iddianın doğruluğunu kabul ederek asker sevkiyatını halkı ürkütmemek için gizlediklerini söyledi. Baaçilov açıklamasında "Çeçenistan'da 60 binden fazla Rus askeri bulunuyordu. Çeçenistan için çok büyük bir rakamdı bu. Burada da istikrarın tesisi için yarısı buraya nakledildi. Olay bundan ibaret, basın bunu çok büyütüyor." dedi.

SAVAŞIN AYAK SESLERİ

Bölge uzmanları askerlerin bölgeye sevk edilmesinin etkili sonuç doğurmayacağını öne sürdü. Uzmanlara göre 5-10 kişilik gruplar şeklinde saldırı düzenleyen direnişçilere karşı geniş çaplı operasyonların düzenlenmesi mümkün değil. Bunun yanı sıra bölgede faaliyet gösteren istihbarat temsilcilerinin de başarısız çalışmalar yürüttüğü ve önemli kayıplar verildiği üzerinde duruluyor. Dağıstan'ın önemli bir kısmının dağlar ve ormanlarla kapalı olması direnişçilerin saklanmasını kolaylaştırıyor. Rus askerleri ise bölgeye sevk edilen askerlerin yanı sıra gümrük muhafızları, Hazar askeri deniz filosunun piyadelerini ve diğer birimleri de operasyonlar sırasında kullanmasına rağmen gerekli sonucu alamıyor.

Askeri uzmanlar istihbarat birimlerinin çalışmalarını ağır bir şekilde eleştirerek SSCB döneminde bölgede faaliyet gösteren ağın yeniden kurulamamasının ve başarısız operasyonların temel nedeninin istihbarat zaafı olduğunun altını çizdi.

Yorumlar (3)
hami 11 yıl önce
iki firavun işgal altında tuttugu kafkasya emirligi topraklarında büyük sozde operasyonlara başlayacakmış inşaallah her biri gebererek leşlerini ttoplarlar hee savaş cok oldu başlayalı türkiyedi sozde islamcı putinciler kafirovcular bunu milletten saklamajkla meşgul
Mehmet 11 yıl önce
Rusyanın islami teröristleri temizlemesinden mutluluk duyuyorum.
mmd 11 yıl önce
Türkiyeninde senin gibi SIĞLARI temizlemesinden gurur duyacağım zaman gelecek. utanmadan islami terör diyorsun. kraldan çok kralcı olmak bu olsa gerek çünkü batılılardan daha laik ve daha çağdaşsınız tebrikler
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?