Rusya Erivan'daki gösteriler için batıyı suçladı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Erivan'daki elektrik zammı protestolarının batılı ülkelerin kışkırtmaları ile hükümet karşıtı gösteriye dönüştüğünü söyledi

Rusya Erivan'daki gösteriler için batıyı suçladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya, Ermenistan'da elektrik fiyatlarına yapılan zam gerekçesiyle 10 gündür devam eden protestolarla ilgili olarak yeni bir ‘renkli devrim’ yapılmak istendiğini iddia ederek üstü kapalı bir şekilde Batılı ülkeleri eleştirdi.

Ermenistan’ın başkenti Erivan'da yaklaşık 10 gündür elektrik zammına karşı süren protestolarda gerginlik artıyor. Rusya ise son yıllarda kendi sınırlarına yakın bölgelerde gerçekleşen "pembe devrim", "turuncu devrim" ve Kiev'de gerçekleşen meydan protestoları gibi hareketlenmelere ihtiyatlı yaklaşıyor ve bu konuda Batılı ülkeleri eleştiriyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrikalı öğrencilerden oluşan uluslararası bir mecliste yaptığı konuşmada Ermenistan’daki bu protestolar hakkında iğneleyici ifadeler kullandı.

Lavrov, “Renkli devrimlerin ve Ukrayna meydan protestolarının nasıl başladığını biliyorsunuz. Meselenin başlangıcı her ne kadar tamamıyla ekonomik olsa da Ermenistan protestolarında bugün gelinen durum hükümet karşıtlığı üzerinden yürüyen bir hal aldı" ifadelerini kullandı.

Batı'nın son yıllarda gençlerin baş aktörleri olduğu bu "barışçıl gösterilere" özel bir ilgi gösterdiğini belirten Rus bakan batılı ülkelere Moskova'nın yörüngesinden uzak durmalarını tavsiye ettiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2015, 16:32
banner53
YORUM EKLE

banner39