Rusya: Ermenistan'daki gösteriler dış destekli

Rusya, Erivan'daki elektrik prıotestolarının arkasında ABD'nin olduğunu iddia etti

Rusya: Ermenistan'daki gösteriler dış destekli

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ermenistan’ın başkenti Erivan’da elektrik zammını protesto etmek için düzenlenen gösteriler her geçen gün büyürken Rusya, eylemleri dış destekli olarak nitelendirdi.

BBC Özbek Servisinde yer alan habere göre Rus hükümet yetkilileri ve resmi medya kuruluşları protestoların arkasında ABD’nin olduğuna dair iddialar ortaya atıyor ve bu konuda haberler yapıyor.

Rus yetkililer, ABD’nin Rusya’nın Ermenistan’daki etkisini yok etmek istediğini ve eylemleri bu sebeple desteklediğini savunuyor.

Rusya Politik Çalışmalar Enstitüsü direktörü Sergei Markov Erivan'daki olayların Rus menfaatlerine karşı yönlendirilmek istendiğini söyledi, ancak buna hiçbir somut delil getirmedi.

Erivan’daki protestolar Devlet Enerji Komisyonu’nun elektrik fiyatlarına yaklaşık yüzde 17 zam yaptıktan sonra başlamıştı. Protestocular zammın iptal edilmesi ve onlara karşı kötü davranan polislerin cezalandırılmasını talep ediyor.

Ermenistan elektrik şirketi Rusya’nın "İnter RAO EES" şirketine ait. Şirket Ermenistan'ın tümünde elektrik üretimi ve dağıtımı yapıyor.

Erivan’da olan BBC Özbek servisi muhabiri Şahida Yakup’un radyoya bildirdiğine göre protestolara yabancı güçlerin karıştığı ya da bu protestoların politize edildiğine dair herhangi bir işaret bulunmuyor. Yakup’a göre, protestocuların büyük çoğunluğu gençlerden oluşuyor ve elektriğe yapılan zamların iptal edilmesini istiyorlar.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2015, 12:41
banner53
YORUM EKLE

banner39