Rusya: Haraç direnişin mali kaynağı oldu

Kafkas direnişçileri uzun süre yabancı ülkelerden mali destek almakla suçlayan Kremlin, şimdi de bölgedeki işadamlarını işaret etmeye başladı

Rusya: Haraç direnişin mali kaynağı oldu

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Medvedev'in Kuzey Kafkasya temsilcisi ve başbakan yardımcısı Aleksandr Hloponin direnişin iş adamları tarafından desteklendiğini iddia etti. Nezavisimaya Gazeta'da yer alan haberi değerlendiren gazetenin yazarı Milrad Fatullayev, Hloponin'in sözlerinin gerçekleri yansıttığını ve bölge vatandaşlarının önemli bir kısmının bu konuda bilgi sahibi olduğunu savundu.

En önemlisi ise vatandaşların bu durumu devletin acizliği olarak görmesi ve direnişin güven kazanması. Rus yetkililere göre, birkaç yıl öncesine kadar Kuzey Kafkasya direnişi mali desteğinin önemli bir kısmını yurt dışından temin etmekteydi. Fatullayev, iş adamlarının mal varlığı konusunda direnişçilerin net bilgiye sahip olduklarını, 5 milyon rubleden fazla mal varlığı ve servete sahip olan iş adamlarından haraç alındığını da savundu.

Fatullayev toplanan mali kaynağın yarısının savaşçılar arasında ortak bir şekilde paylaşıldığını, yüzde 20'sinin emire verildiğini, yüzde 30'nun ise silah harcamalarına yönetildiğini öne sürdü. Dağıstan, Çeçenistan ve İnguşetya'da yatırımı bulunan iş adamlarının tamamına yakınından haraç talep edildiği bildirildi. Yazar emniyet birimlerinin sürekli olarak direnişçiler tarafından hedef alınmasının sebebinin onların iş adamları ile ilişkileri olduğunu ifade etti. Ayrıca haram kabul edilen gıdaların ticaretini yapan iş adamlarının uyarıldığı, bunun dikkate alınmaması durumunda ise öldürüldükleri öne sürüldü.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2011, 16:55
banner53
YORUM EKLE

banner39