banner15

Rusya, Soçi öncesi Müslüman avına başladı

Rusya, Soçi Olimpiyatları öncesi olabilecek saldırıları gerçekleştirenlerin DNA yoluyla tespiti için Müslüman kadınlardan tükürük örneği alıyor

Rusya, Soçi öncesi Müslüman avına başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya, Soçi Kış Olimpiyatları öncesinde Kuzey Kafkasya'daki Müslüman kadınlardan DNA kaydı için tükürük örnekleri toplamaya başladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yönetiminin, ülkelerinin prestiji açısından çok önem verdiği 2014 Soçi Kış Olimpiyatları için geri sayım başladı. 7 Şubat'ta Soçi kentinde başlayacak Olimpiyat öncesinde Kremlin'in en dikkat ettiği konu güvenlik meselesi. Bu çerçevede Soçi'de gösterilerin yasaklanması gibi birçok önlemler alındı. Ancak Rus yetkililer bir yandan da Kuzey Kafkasya'daki tedbirlerini artırıyor.

Reuters'in haberine göre de, Rus yetkililer Soçi'ye birkaç yüz kilometre uzaklıktaki Kuzey Kafkasya'da yaşayan Müslüman kadınlardan tükürük örnekleri toplamaya başladı. Yerel kaynaklara göre tükürük örneklerinin toplanmasının arkasında olabilecek saldırıları düzenleyen kişilerin DNA yoluyla kimliklerinin tespit edilmesi var. Buna göre olası bir intihar eyleminden sonra toplanan tükürük örneklerine bakılacak. DNA testleriyle de saldırıyı kimin yaptığı tespit edilecek.

Reuters'a konuşan 8 Müslüman kadın, kendilerinden tükürük örnekleri alındığını söyledi. Rus polisinin konu hakkında bir açıklama yapmadığı belirtilen haberde bu denli sert önlemlerin bölge sakinlerini daha da öfkelendirdiğinin altı çizildi.

Kuzey Kafkasya'da tükürük örneklerinin toplanmasının yanı sıra Müslümanlara ait birçok medrese ve okul da kapatıldı. Baskıdan bunalan bölge halkı da çareyi kaçmakta buluyor. Bazılarının ise tepki olarak silaha sarıldığı belirtildi.

Rusya, tüm Kuzey Kafkasya'da bağımsız ve birleşik İslam devleti kurmayı amaçlayan "Kafkasya Emirliği'ne karşı mücadele ediyor. Rus güçleriyle çatışmalarda hayatını kaybedenlerin eşleri de son yıllarda birçok intihar saldırısında yer aldı.

YAKINLARI, DİRENİŞÇİLERİN EYLEMLERİNDEN SORUMLU

Rusya Parlamentosunun alt kanadı Duma, geçtiğimiz Cuma günü yapılan oturumda Devlet Başkanı Putin tarafından 26 Eylül'de sunulan ilginç bir kanun tasarısını oybirliğiyle kabul etmişti. Üst Parlamentoda onaylanıp devlet başkanının imzalamasının ardından yürürlüğe girecek yasa tasarısına göre eylemler sonucunda oluşan maddi ve manevi zararın giderilmesi, saldırı sonucunda para ve değerli eşya edindikleri yönünde kanaat oluşması halinde, eylemi gerçekleştiren kişi ile birlikte, akrabaları ve şahsi ilişkiler yoluyla yakınlık kurduğu kişiler şahsında gerçekleştirilecek.

'Suçlunun' ailesi ve yakınlarına somut olmayan veriler üzerinden ciddi para ve hapis cezaları getiren kanun tasarısı, Duma'da onaylanmadan önce, kamuoyunun bazı kesimlerinden kolektif cezalandırmanın hukuka aykırılığı bağlamında ciddi eleştiriler almıştı.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2013, 08:33
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48