banner39

Rusya'da direnişin mali kaynağı tartışması

Eski yıllarda direnişin yurt dışından finanse edildiği iddia edilirken, şimdi basında ülke içindeki desteğin varlığına dair görüşler öne çıkıyor

Kafkaslar 18.04.2011, 13:18 18.04.2011, 13:18
Rusya'da direnişin mali kaynağı tartışması

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Son dönemde Rus basınında Kafkasya direnişçilerinin mali kaynakları hakkında çok sayıda yayın yer aldı. Daha önceki yayınlardan farklı olarak son iddialarda direnişin yurt dışının yanı sıra ülke içerisinden de desteklendiğini öne sürülmeye başlandı.

Bölgelerin üst düzey devlet memurlarının ve iş adamlarının direnişçilere para aktardığı savunuldu. Nezavisimaya Gazeta'nın haberine göre bu iddialar devlet yetkilileri tarafından da doğrulandı. Rusya içişleri bakanlığının Kuzey Kafkasya Federal dairesinin birim başkanı Sergey Çyonçik yurt dışından ziyade ülke içerisinde direnişe destek verildiğini itiraf etti. Toplam desteğin oranı hakkında bilgi vermese de 2010 yılı içerisinde Dağıstan'da toplam 100 milyon doların direnişe aktarıldığını belirtildi.

Dağıstan emniyet birimi yetkilileri Simpeks şirketinin başkanı Ruslan Atavov'un hakkında arama emrinin çıkartıldığını duyurdu. Atavov direnişe 165 milyon ruble destek vermekle suçlanmaktaydı. Iş adamı Mahaçkale'de yürütülen askeri operasyon sonrasında öldürüldü. 2010 yılının Aralık ayında Hasavyurt'ta öldürülen direniş liderlerinden – Dağıstan emiri – Umalat Magomedov'un üzerinden savaşçıların gelirleri ve harcamaları hakkında bilginin yer aldığı özel notlar ele geçirildi. Burada direnişe destek veren iş adamlarının isimlerinin yer aldığı ifade edildi. Emniyet birimlerinin sözlerine göre 2007 yılında el Kaide üyesi Ebu Hafsa'nın öldürülmesinden sonra direnişçiler iş adamlarından ve devlet memurlarından haraç toplamaya başladı.

Rusya İslam Birimi teşkilatının başkanı Heydar Cemal da devlet memurlarının da direnişçi gruplara destek verdiğini ifade etti. Onun sözlerine göre bu gelenek son yüz yıldır Kafkasya'da devam ediyor. Benzer taktik Stalin tarafından da çar Rusya'sına karşı kullanıldı. Bölge yöneticileri ile sorun yaşayan gençler direniş saflarına katılmakta. Bu arada bölgedeki yolsuzluk oranının büyük bir hızla yükselmeye devam etmesinin de önemli ölçüde etkili olduğu savunuldu. Transparency İnternational raporuna göre Rusya yolsuzluk yaşanan ülkeler içerisinde Tunus ve Mısır'ın önünde yer almakta.

Bu arada Müslüman aydın Ruslan Kurbanov Kuzey Kafkasya direnişçilerin Belarus'un başkenti Minsk'te yaşanan metro saldırısından sorumlu olmadığını belirtti. Onun sözlerine göre Belarus içerisinde KGB kurumu güçlü bir şekilde gücünü devam ettirmekte ve bu ülke vatandaşları Kuzey Kafkasya direnişi içerisinde yer almamakta. Ayrıca Belarus Irak, Afganistan ve Libya gibi ülkelerdeki askeri operasyonlara da destek vermiyor. Dolayısıyla da direniş grubunun bu bölgeye yöneldiğine dair yapılan açıklamalar gerçeği yansıtmıyor.

Ruslan Kurbanov, SSCB'nin yetmişli yıllarında yaşanan metro saldırılarına hatırlatmada bulunarak bu saldırıların radikal Ermeni grupları tarafından gerçekleştirildiğinin ortaya çıktığına dikkat çekti. Bu gibi gruplar KGB'nin Ermenilere baskı yapdığını öne sürmekteydi. Belarus'ta yaşanan saldırının da arkasından beklenmedik bir grubun çıkabileceğini bildirdi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?