banner39

Rusya'da muhalifler Kadirov karşı kampanya başlattı

Kadirov'un muhalefeti 'hain' olarak nitelendirmesinden sonra Rus muhalifler 'Kadirov: Rusya'nın utancı' şeklinde bir kampanya başlattı

Kafkaslar 16.01.2016, 11:52 16.01.2016, 11:58
Rusya'da muhalifler Kadirov karşı kampanya başlattı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sosyal ağlarda Rus kullanıcılar Çeçenistan lideri Ramzan Kadirov hakkında "Kadirov: Rusya'nın utancı" kampanyasını başlattıklarını bildirildi.

Ramzan Kadirov daha önce Rusya’daki muhalefetin "hainler" ve "halk düşman"ları olduğunu söylemiş, Duma milletvekili Konstantin Senchenko buna cevaben "Kadirov: Rusya'nın utancı" olarak nitelendirmişti.

"Siyasi Konsey" Haber Ajansı Müdürü Aleksey Şaburov ve muhalif siyasetçi Leonid Volkov internette "Kadirov - Rusya'nın utancı" kampanyasını başlattıklarını açıkladılar.

Şaburov Facebook sayfasında, "Kendine saygı duyan herkes "Kadirov - Rusya'nın utancı" diye yazmalı. O zaman o bu kadar insanı korkutamaz." diye yazdı. Şaburov'un fikrine ilk olarak Leonid Volkov destek verdi.

Leonid Volkov "Ramzan Kadirov ortaçağda yaşayan feodal diktatörler gibi bir diktatördür. O iki milyona yakın vatandaşları korku içinde tutmak için büyük bir orduya sahiptir. O dünyanın her tarafına katiller göndererek 140 milyon halkımızı utandırmaktadır. O bununla bizi yerin dibine sokmaktadır" ifadelerini kullandı. Volkov bu sözleri için Kadirov’dan özür dilemeyeceğini de buna ekledi.

Bu arada, insan hakları aktivistleri Kadırov'u istifaya etmesi için çağırda bulundular. Aktivistler yayınladığı bildiride "Kadirov, kamu yöneticisi olara görev yapıyor. O Rusya Federasyonu Anayasası ve ülkemizin uluslararası yükümlülüklerinden kaynaklanan vatandaşların özgürlüklerini koruması, Rusya Federasyonun bu alandaki politikalarını Çeçen Cumhuriyetinde uygulamaya mecburdur” dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?