banner39

Rusya'da yasadışı alkol üretimi

Rusya yasa dışı alkol üretiminin yüzde 40’ının Kuzey Kafkasya’da üretildiğini açıkladı

Kafkaslar 16.01.2014, 18:45 16.01.2014, 18:45
Rusya'da yasadışı alkol üretimi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya'da yasadışı yollarla üretilen alkolün yüzde 40'ının Kuzey Kafkasya bölgesinde üretildiği açıklandı. Kuzey Kafkasya uzmanlarının görüşüne göre şu anda Rusya genelinde üretilen yasa dışı alkolün yüzde 40’ı burada üretiliyor. Önceden bu rakamın çok daha yüksek olduğu belirtiliyor.

İçişleri bakanlığının bölge temsilcilerinin sözlerine göre Kuzey Osetya ve Kabardino Balkarya’da yasa dışı alkol üreten 12 küçük fabrika bulunuyordu. Onların kapatılmasına rağmen yenilerinin ortaya çıktığı ve bu durumun süreklilik arz ettiği ifade ediliyor. Emniyet birimleri tarafından yürütülen son operasyonlarda yedi kişi gözaltına alındı, iki kişi hakkında ise yakalama emri çıkartıldı.

Alkol Pazarları Araştırma Merkezi Başkanı Vadim Drobiz Kafkasya’da yasadışı alkol ticaretinin yaygınlaşmasını Rusya devletinin desteklediğini ifade etti: “Bizim ülkemizde devletin müsaadesi olmadan hiçbir işin yapılmadığı bilinen bir gerçek. Yolsuzluk içerisindeki memurların ve kontrolleri altındaki birimlerin izni olmadan iş yapılamaz. Kabardino Balkarya ve Osetya’da yasa dışı alkol üretiminin gerçekleşmesi için cumhuriyet ambarları kuruldu. Devlet memurlarının tamamının bölge başkanları da dahil bu durumundan haberi vardı.” dedi. Onun sözlerine göre 2010-2011 yılları arasında Kuzey Kafkasya’da üretilen alkol oranı çok daha yüksek idi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?