banner39

Rusya'dan Özbekistan'a imam notası

Rusya vatandaşı olan Özbek imam Andican’da tutuklandı

Kafkaslar 08.08.2015, 11:43 08.08.2015, 11:43
Rusya'dan Özbekistan'a imam notası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rus vatandaşı olan Özbek asıllı 37 yaşındaki imam Timur Tursunov yakınlarını ziyaret için geldiği Andican'da 24 Temmuzda tutuklandı.

Ozodlik radyosunun haberine göre, Tursunov Ramazan bayramı dolaysıyla 24 Temmuzda annesini ziyaret ettikten sonra Kırgizistan’ın Oş şehrinden Rusya’nın Sverdlovsk şehrine uçakla gitmek için geldiği Özbek-Kırgız sınırında Özbek güvenlik yetkilileri tarafından tutuklandı. 

Rusya’daki insan hakları aktivistleri “İmam Timur Tursunov’u Kurtarma Komitesi” oluşturdu. Komutanın açıklamasına göre Rusya Dışişleri Bakanlığı tutuklama ile ilgili Özbek tarafına bir nota gönderdi.

Özbek imamın vatanında tutuklanması hakkında radyoya konuşan Moskova’daki Yardım İnsan Hakları Örgütü vekili Behrem Hamraev, Timur Tursunov'un Andican'a giriş yaptığında Özbek güvenlik hizmeti görevlilerince havaalanında 4 saatten fazla sorgulandığını söyledi.

Özbek-Kırgız sınırında kaçırılan Özbek imamın annesi ve eşinin Tursunov’un bulunması talebine Özbek güvenlik yetkilileri olumsuz cevap verdiler.

Behrem Hamraev’a göre Timur Tursunov Kirov şehrindeki Caminin imamı ve aynı zamanda il Müftüsü yardımcısı görevinde bulunuyordu. Özbek imam camide “İslam dini esasları” dersini veriyordu. Özbek ve Rus dillerinin yanında Türkçe, Arapça, Tatar dillerini de iyi derece konuşuyordu.

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?