banner39

Saakaşvili Azeri muhalifleri ajanlıkla suçladı

Gürcistan Devlet Başkanı Saakaşvili, Azerbaycan'daki başkanlık seçimi öncesinde muhalif Azerileri suçlayan sözler söyledi

Kafkaslar 06.08.2013, 16:28 06.08.2013, 16:28
Saakaşvili Azeri muhalifleri ajanlıkla suçladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, Tiflis'te bir araya gelen muhalif Azeri liderleri "Kremlin sarayının projesi" olmakla suçladı. Saakaşvili'nin beklenmedik açıklaması Azeri muhalifler arasında büyük tepki ile karşılandı. Azeri muhaliflerin Gürcistan ve Ukrayna gibi ülkelerdeki halk ayaklanmalarını ve "renkli isyanları" desteklediği biliniyor.

Gürcü Devlet Başkanı milletvekilleri ile görüşmesinde Kremlin Sarayı'nın Azerbaycan'da siyasi hüzursuzluk çıkarmaya çalıştığını ve bölge siyasi muhalefetini kullandığını öne sürdü. Saakaşvili ülkesinde bu gibi projelerin hazırlanmasına engel olacağını ve komşu ülkenin siyasi huzurunun kendi huzurları ile eş değer olduğunu söyledi.

Saakaşvili'nin sözlerini analiz eden Musavat Başkanı İsa Kamber, böyle bir açıklama beklemediklerini bildirerek, "Azerbaycan demokratları Saakaşvili'ye saygı gösteriyor ve onun demokratik yollarla iktidara gelmesini destekliyordu. Ayrıca yaptığı geniş reformlar ve Avrupa ile entegrasyon çalışmaları da takdir edilmeli. Ancak muhtemelen meclis seçimlerini kaybeden ve başkanlık seçimlerinde önemli sorunlar yaşayacağını düşünen Saakaşvili, otoriter Azerbaycan rejiminin desteğine ihtiyaç duyuyor." şeklinde konuştu.

Milli Şura Toplumla İlişkiler Birimi Başkanı Mehman Aliyev ise Saakaşvili ve Aliyev'in büyük projelerde ortaklıklarının bulunduğunu öne sürdü. Mehman Aliyev'e göre Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesi ve diğer bölgesel projelerdeki işbirliğini kaybetme korkusu Saakaşvili'yi Aliyev'i desteklemeye zorluyor.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?