banner39

Saldırıya uğrayan Abhaz lider konuştu

Kendisine yönelik dört suikast girişiminden kurtulan Abhazya devlet başkanı yardımcı, başkan adaylığı için en güçlü isim..

Kafkaslar 29.09.2010, 12:07 29.09.2010, 12:07
Saldırıya uğrayan Abhaz lider konuştu

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Evine atılan el bombalarıyla yaralanan Abhazya başkan yardımcısı Alexander Ankvabvas, saldırının ardından ilk kez Rus gazetesi İzvestiya'ya konuştu.

Suikast girişimi ile ilgili emniyet soruşturmasının devam ettiğini söyleyen Abhaz lider, henüz bir sonuç çıkmadığını, kendisinin de artık saldırılara alıştığını söyledi.

1992-93 yılları arasında yaşanan Gürcü-Abhaz savaşı döneminde Abhazya içişleri bakanı görevinde bulunan, savaş sonrasında Moskova'ya giderek ticaret yapmaya başlayan Ankvabvas, 2000 yılında Abhazya'ya geri dönmüş ve ilk muhalif parti "Aytayra"yı kurmuştu. 2004 yılında başkanlık seçimine katılma girişimi dönemin yönetimi tarafından engellenen Ankabvas, daha sonra şimdiki Abhazya devlet başkanı Sergey Bagapş ile ittifak kurdu.

Rus gazetesi, Bagapş'ın başkan seçilmesinde ve iktidarını sürdürmesinde önemli katkısı olduğu iddia edilen Abhaz siyasetçinin, önümüzdeki seçimlerde en önemli başkan adaylarından birisi olarak görüldüğünü yazdı.

Öte yandan, şimdiye kadar dört suikast girişiminden kurtulan Ankabvas'ın yolsuzlukla mücadele için yaptığı çalışmalar nedeniyle hedef alındığı iddia ediliyor.

 

banner53
Yorumlar (2)
yok 11 yıl önce
abhazyada irtibatı ve yaşamın bir kısmını geçirmiş biri olarak hiç tereddüt etmeden söleyebilirimki yolsuzlukla mücadele için değil tam tersini yolsuzluk yaptığı için süikast yapılıyor. bu tarz insanlar siyasetin icinde varsa halen halk vatanperverdir. ve cezasını kendi keser.
Sat Anlage 10 yıl önce
Yazar cok tesekkurler...Selamlar Burcu
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü