banner15

Saldırıya uğrayan Abhaz lider konuştu

Kendisine yönelik dört suikast girişiminden kurtulan Abhazya devlet başkanı yardımcı, başkan adaylığı için en güçlü isim..

Saldırıya uğrayan Abhaz lider konuştu

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Evine atılan el bombalarıyla yaralanan Abhazya başkan yardımcısı Alexander Ankvabvas, saldırının ardından ilk kez Rus gazetesi İzvestiya'ya konuştu.

Suikast girişimi ile ilgili emniyet soruşturmasının devam ettiğini söyleyen Abhaz lider, henüz bir sonuç çıkmadığını, kendisinin de artık saldırılara alıştığını söyledi.

1992-93 yılları arasında yaşanan Gürcü-Abhaz savaşı döneminde Abhazya içişleri bakanı görevinde bulunan, savaş sonrasında Moskova'ya giderek ticaret yapmaya başlayan Ankvabvas, 2000 yılında Abhazya'ya geri dönmüş ve ilk muhalif parti "Aytayra"yı kurmuştu. 2004 yılında başkanlık seçimine katılma girişimi dönemin yönetimi tarafından engellenen Ankabvas, daha sonra şimdiki Abhazya devlet başkanı Sergey Bagapş ile ittifak kurdu.

Rus gazetesi, Bagapş'ın başkan seçilmesinde ve iktidarını sürdürmesinde önemli katkısı olduğu iddia edilen Abhaz siyasetçinin, önümüzdeki seçimlerde en önemli başkan adaylarından birisi olarak görüldüğünü yazdı.

Öte yandan, şimdiye kadar dört suikast girişiminden kurtulan Ankabvas'ın yolsuzlukla mücadele için yaptığı çalışmalar nedeniyle hedef alındığı iddia ediliyor.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2010, 12:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
yok
yok - 10 yıl Önce

abhazyada irtibatı ve yaşamın bir kısmını geçirmiş biri olarak hiç tereddüt etmeden söleyebilirimki yolsuzlukla mücadele için değil tam tersini yolsuzluk yaptığı için süikast yapılıyor. bu tarz insanlar siyasetin icinde varsa halen halk vatanperverdir. ve cezasını kendi keser.

Sat Anlage
Sat Anlage - 10 yıl Önce

Yazar cok tesekkurler...Selamlar Burcu

banner39

banner50

banner47

banner48