banner15

Sarkisyan'dan modern silah itirafı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ile görüşen Sarkisyan'dan modern silah itirafı geldi

Sarkisyan'dan modern silah itirafı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya Başbakanı Merkel ile resmi ziyaret çerçevesinde Berlin’e gelen Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'dan Azerbaycan'ın modern silahlarıyla ilgili bir itiraf geldi. Sarkisyan, Rusya’nın Ermenistan’ın stratejik müttefiki olduğunu ve Azerbaycan'a silah satmasını acı verici olarak nitelendirdi. Bunu etkilemek için sınırlı imkanlara sahip olduklarını savunan Sarkisyan, Azerbaycan’ın modern, kendilerinin ise 1980’li yıllardaki silahlara sahip olduğunu söyledi.

Almanya’nın Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatında (AGİT) dönem başkanlığını yürüttüğüne işaret eden Merkel, AGİT Dönem Başkanı olarak Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier’in bu ihtilafta yapıcı bir rol üstlenmeye çalıştığını kaydetti.

“İhtilafın çözülmesi büyük önem taşıyor” diyen Merkel, ancak son yıllarda Ermenistan-Azerbaycan ihtilafında çok az ilerleme görüldüğüne işaret etti.

Merkel, “Kanın daha fazla akmaması ve insanların hayatını kaybetmemesi için her şeyi yapmak lazım. Bunun için kabul edilebilir ve kalıcı bir ateşkesin yapılması yönündeki çabalar çok önemli. Çatışmalar devam ettiği sürece siyasi sürece geçilemez.” dedi.

Merkel 23 yıldan beri devam eden bir ihtilafın bir ziyaretle çözülemeyeceğini belirterek, “Gelişmeler, çözümün ne kadar çok önemli olduğunu gösteriyor.” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE-ERMENİSTAN İLİŞKİLERİ

Görüşmede Ermenistan’ın Türkiye ile ilişkisinin de ele alındığını belirten Merkel, yıllar önceki temasların yeniden aktif hale getirilebileceğini ancak şu anki durumdan ve Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki silahlı çatışmadan dolayı bunun için koşulların uygun olmadığını kabul ettiğini söyledi.

Türkiye, 1915 olaylarına ilişkin Federal Meclis’te bir karar gündeme geleceğine ve Türkiye’yi de bunun çok yakından ilgilendirdiğine ilişkin bir soru üzerine Merkel, "Evet doğru, Federal Meclis’te bu konuda bir görüşme yapılacak ve oylama olacak. Türk tarafının da bunu takip ettiğine ve takip edeceğine inanıyorum. Meclis’teki bu konu ele alınacağı için bugün şimdi daha fazla bir şey söyleyemem.” dedi.

Merkel, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in de haziran ayında Berlin'e bir ziyaretinin planlandığını, bu görüşmede de Azerbaycan bakış açını dinleyeceğini belirterek, farklı tarafları dinleyerek çözüme katkı sunulabileceğini kaydetti.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan da Ermenistan’ın, ateşkesin ihlal edilmesin araştırılmasına ilişkin bir mekanizmanın kurulması yönündeki öneriden yana olduğunu belirterek, "Ermenistan aynı şekilde güven artırıcı önlem olarak cephe hattında keskin nişancıların geri çekilmesi önerisinden yanaydı ancak bunlar hayata geçirilmedi." dedi.

Azerbaycan'ın kesin bir şekilde güven artırıcı önlemleri reddettiğini iddia eden Sarkisyan, Azerbaycan’ın başka hedefleri takip ettiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2016, 08:35
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48