banner15

Soçi konusunda endişeler sürüyor

2014 Kış Olimpiyatlarının yapılması planlanan Rusya'nın Soçi kentinin olimpiyatlar için hazır olup olmadığı konusunda endişeler sürüyor

Soçi konusunda endişeler sürüyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kış Olimpiyatlarının yapılmasına günler kala Soçi şehriyle ilgili endişeler devam ediyor. 2014 kış olimpiyatlarının yapılacağı Rusya'nın Soçi kentinin hem güvenlik hem de altyapı konusunda eksiklerinin olduğu belirtiliyor.

Amerika'dan Soçi'ye kontrol için gelen bir heyet yayınladığı raporda kentin eksiklerini sıralıyor. Otellerin inşaatının henüz tamamlanmadığı, sporcuların kalacakları odalarda birçok eksikler olduğu belirtiliyor. 

Kentin alelacele hazırlanmaya çalışıldığının belirtiltiği raporda, Soçi'de olmanın o kadar da eğlenceli görünmediği ifade ediliyor.

Soçi'deki oteller daha önce de ikiz tuvalet skandalıyla dünyanın gündemine oturmuştu. Olimpiyatların yapılacağı kentteki komplekslerden birinde iki klozetin yanyana olduğu ve aralarında hiçbir duvar veya perde olmadığı görüntülenmişti. Görüntüler üzerine açıklama yapan Rus yetkililer tuvaletlerin yapımının henüz tamamlanmadığını ve klozetler arasına plakalar konularak bağımsız hale getirileceklerini duyurmuştu.

EN BÜYÜK ENDİŞE: GÜVENLİK

Rusya'nın ilk kez evsahipliği yapacağı 2014 Kış Olimpiyatları'nın son hazırlıkları devam ederken, organizasyonun başlamasına sayılı günler kalmasına rağmen şampiyonaya katılacak ülkelerin güvenlik endişesi devam ediyor.

Geçtiğimiz Aralık ayında Rusya'da gerçekleştirilen iki ayrı bombalı saldırıda 60'tan fazla insan hayatını kaybetti. Rus yetkililer bunun üzerine güvenlik tedbirlerini en üst seviyeye çıkardı. Ancak katılımcıların endişeleri giderilmiş değil.

Endişenin temel noktasını olimpiyatlar sırasındaki muhtemel terör saldırıları oluştururken, turnuvaya yüksek sporcu sayısı ile katılan ülkeler Rusya'yan güvenlik konusunda tam güvence almasına rağmen tedbiri elden bırakmıyor.

ABD Ulusal Terörle Mücadele Merkezi Direktörü Matthew Olsen, Soçi’deki kış olimpiyatlarında terör saldırısı tehdidine yönelik gelen raporlarda artış gözlendiğini, asıl endişeye yol açan noktanın ise yarışmaların yapıldığı alanın dışında kalan kenar mahallelerdeki terör saldırısı olasılığı olduğunu söylüyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2014, 14:32
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48