banner15

Suudi Arabistan Esad'sız Suriye'de ısrarcı

Suudi Bakan Cüğbeyr, Esad'ın Suriye'nin geleceğinde olmaması için uluslararası toplum ile görüştüklerini söyledi

Suudi Arabistan Esad'sız Suriye'de ısrarcı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr Suriye krizinin "Cenevre 1" temelinde çözümü ve Beşşar Esad'ın ülkenin geleceğinde yer almaması için uluslararası toplum ile istişare halinde olduklarını söyledi.

Temaslarda bulunmak üzere Mısır'ı ziyaret eden Cubeyr, Mısırlı mevkidaşı Samih Şükri ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Suriye krizinin çözümü için "Ülke geleceğinde Beşşar Esad'ın yer almadığı, yeni bir anayasa hazırlayacak, askeri ve sivil müesseseleri yönetecek, yeni seçim hazırlığı yapacak bir geçiş heyetinin teşkili ve Cenevre 1 anlaşmasında yer alan maddelerin uygulanması konusunda uluslararası toplumla istişare halinde olduklarını" ifade etti.

Hedeflerinin yabancı güçlerden arındırılmış, herkesin bir arada yaşayabileceği, güvenli, istikrarlı ve yeniden imar edilen bir Suriye olduğunu ifade eden Cubeyr, "istişareler neticesinde bazı görüşlerinin uygulanması adına epeyce yol aldıklarını ancak halen bir anlaşmaya varamadıklarını, daha çok istişare ve görüşmeye ihtiyaç duyduklarını" belirtti.

Suudi Arabistan ve Mısır'ın Suriye konusunda ihtilafta olduklarını da reddeden Cubeyr, "İki ülkenin de Suriye konusundaki duruşları örtüşüyor. İkisi de Suriye'de bir geçiş istiyor, ikisi de kurumların korunmasını istiyor, bizler Suriye halkının geleceği için çalışıyoruz" diye konuştu.

Mısır Dışişleri Bakanı Şükri de Suudi mevkidaşının söylediklerini onaylayarak "Aramızda bir farklılık yoktu ve şu anda da yok. Suriye sorununun çözümü konusunda aramızda koordinasyon var. Hedefimiz Suriye'de güven ve istikrardır" dedi.

CÜBEYR SİSİ İLE DE GÖRÜŞTÜ

Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Ala Yusuf tarafından yayımlanan yazılı açıklamada, resmi temaslarda bulunmak üzere Mısır'ı ziyaret eden Cubeyr'in MısırCumhurbaşkanı Sisi ile biraraya geldiği, görüşmede bölgesel meselelerin yanı sıra iki ülke arasındaki ilişkilerin ele alındığı kaydedildi. 

Sisi, "Suriye krizinin, uluslararası ve bölgesel güçlerle işbirliği içerisinde siyasi çözümü, toprak bütünlüğünün ve devlet kurumlarının korunmasına, geleceğin inşası için halkın iradesinin desteklenmesine, terörle mücadelenin sürmesine, istikrara ve Suriyeli sığınmacıların ülkelerine dönmesine katkı sağlayacağını" savundu. 

Terörle mücadele başta olmak üzere "çeşitli meydan okumalarla mücadele için" Suudi Arabistan ileMısır arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi ve ortak koordinasyonun sağlanmasının gerekliliğine de işaret eden Sisi, ülkesinin Suudi Arabistan'ın güvenliğine son derece önem verdiğini vurguladı. 

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Cubeyr de iki ülke arasındaki "güçlü stratejik işbirliğine" dikkati çekerek, çeşitli alanlarda bunun güçlendirilmesinin önemini vurguladı.  

Görüşmede Cubeyr'in Sisi'ye, Kral Selman bin Abdulaziz'in, Riyad'ta yapılacak 4. Arap-Güney Amerika Zirvesi için gönderdiği davet mektubunu da teslim ettiği ifade edildi. Sisi ile Cubeyr'in ayrıca iki ülke arasında yapılan siyasi görüşmelerin yoğunlaştırılması üzerinde anlaştığı kaydedildi.  

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2015, 08:55
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35