banner39

banner35

Tacikistan IŞİD'e katılanları vatandaşlıktan çıkarttı

Tacikistan meclisi bugün onaylanan yeni vatandaşlık yasasına göre yurtdışındaki silahlı örgütlere katılanlar vatandaşlıktan çıkarılacak

Kafkaslar 25.06.2015, 17:32 25.06.2015, 21:43
Tacikistan IŞİD'e katılanları vatandaşlıktan çıkarttı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yurt dışında silahlı gruplar içerisinde savaşanlar Tacikistan vatandaşlığından çıkarılacak.

RIA Novosti ajansının haberine göre yurt dışında silahlı örgütler safında silahlı çatışmalara katılanların Tacik vatandaşlığından çıkarılmasını öngören yasa tasarısı Tacikistan Meclisin alt kanadında milletvekilleri tarafından onaylandı.

Tacikistan hükümeti tarafından meclise sunulan vatandaşlık hakkındaki yeni yasa tasarısı ile ilgili konuşan Tacikistan Ombudsmanı Zarif Alizoda "Yurtdışındaki terör örgütleri saflarında savaşa katılan kişiler otomatik olarak Tacik vatandaşlığından çıkarılacaktır” dedi. Daha önce, Tacik yetkililer Suriye ve Irak'taki IŞİD saflarında 400'den fazla Tacikistan vatandaşının savaşlara katıldığını bildirmişti.

Tacikistan’da bir önceki vatandaşlık yasası 1995 yılında kabul edilmişti. Yeni yasada ayrıcaTacik vatandaşlığını elde etmek için kurallar getirildi. Tacik dilini konuşma düzeyinde bilmeyenler, hakkında ceza davası bulunan yabancılar ya da hiçbir vatandaşlığı olmayan kişiler Tacikistan vatandaşlığına kabul edilmeyecek.

Yeni yasaya göre, Tacikler tarafından küçük yaşta evlatlık olarak alınan yabancı çocuklar ve hiçbir vatandaşlığı olmayan kişilerin vatandaşlık hakkı kazanabilmesi için kolaylık gösterilecek. Yabancı uyruklu kişilere Tacik vatandaşları ile evlenmesi durumunda üç yıl sonra vatandaşlık verilecek.

Tacikistan vatandaşlığından çıkarılan yabancı uyruklular ve hiçbir vatandaşlığı olmayanlar bir yıl sonra yeniden vatandaşlık için başvurabilecek. Yeni yasaya göre hiçbir vatandaşlığı olmayan kişilerin Tacikistan’da doğan çocukları otomatik olarak vatandaşlığa kabul edilecek.

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?