banner39

banner35

Tacikistan Komünist Partiyi yasaklayacak

Tacikistan'da devletin resmi kanallarında yapılan bildirilerde, ülkenin Komünist Parti'ye ihtiyacı olmadığı açıklamaları kısa bir süre sonra kapatılacağı sinyallerini verdi

Kafkaslar 03.09.2015, 16:01 03.09.2015, 16:01
Tacikistan Komünist Partiyi yasaklayacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistan’da İslami Uyanış Partisi'nden sonra Komünist Parti'nin de kapatılacağı bildirildi.

Devlete bağlı medya organları son iki haftadır yayınladıkları bildiride: "Tacikistan Komünist Partisi güvenilirliğini yitirmiştir ve Tacik halkına yabancı olan ideolojiye sahip partiye ülkenin ihtiyacı yoktur” deniliyor.

Komünist parti'nin resmi temsilcileri partinin Tacikistan bağımsızlığında önemli rol oynadığını söylemelerine rağmen, uzmanlara göre yakın gelecekte Tacikistan'da bu parti de kapatılacak.

Tacikistan devlet medyasının Komünist Partisi'ne saldırıları Kazakistan Komünist Partisi'nin aniden kapatılmasından sonra başladı. Kazakistan’da partinin kapatılma haberine Tacikistan devlet medyasında geniş şekilde verildi. Bu haberlerin ardından araştırmacılar, Tacik Komünistlerin toplumda güvenilirliğini kaybettiklerini iddia etti.

Devlet haber ajansı Khovar'da yayınlanan bir röportajdaTacikistan Cumhurbaşkanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi'nin temsilcisi Mahbuba Kamolova, Tacikistan’da Komünist Partisinin varlığına ihtiyaç olmadığını belirtti.

Siyaset uzmanı Parviz Mullajanov ise Komünist Partinin Tacikistan siyasi arenasındaki gelişmelerin kurbanı olabileceğini söyledi. Mullajanov, "Hükümet İslami Uyanış Partisini kapattıktan sonra Komünist Partiyi de kapatacak. Bunu da İslami parti yanlıları kendilerin yalnız his etmemeleri için yapacaktır” dedi.

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?