banner39

Tacikistan'da pişmanlığını açıklayan Selefiler salıveriliyor

Tacikistan'da yurtdışındaki aşırı gruplara katılanların devletin kendilerini bulmalarından önce gelip teslim olmaları halinde cezai uygulamadan muaf tutulacakları açıklandı

Kafkaslar 12.05.2016, 15:53 12.05.2016, 15:53
Tacikistan'da pişmanlığını açıklayan Selefiler salıveriliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistan'da yasaklı durumda olan Selefi hareketin pişmanlık duyduğunu söyleyen onlarca kişi cezai sorumluluktan muaf edildi.

Tacikistan Başsavcılığı basın sekreteri Mukhammadrizo Halifazoda, Radyo Azadi’ye 11 Mayıs'ta verdiği röportajda pişman olanların listesinin netleşmediğini, ancak onlarca olduğunu açıkladı.

Halifazoda, Tacikistan’dan Suriye ve Irak'tan gönüllü olarak vatanlarına dönen 150 Tacik vatandaşının cezai sorumluluktan muaf tutulduğunu da bildirdi.

Ancak Başsavcılığı temsilcisine göre, yurtdışında ve yurt içinde aşırılık taraftarı gruplara katılanlar arasında cezai sorumluluktan muaf tutulma konusunda farlılıklar olacak.

Halifazoda yaptığı açıklamada, “Yurt içinde böyle gruplara katılanlar ve faaliyette bulunanlar, güvenlik güçleri onları yakalamadan kendileri yetkili organlara gelip başvurmalıdır. Onlar gönüllü olarak pişmanlıklarını bildirmelidir, hangi gruba katıldığını ve nasıl faaliyette bulunduklarını kendileri açıklamalıdır. Yurtdışında askeri operasyonlara katılanların dosyaları ise Ceza Kanunu'nun 401-Maddesine göre değerlendirilecektir. Bu durumda olanlar gönüllü olarak vatanlarına döndüklerinde cezai sorumluluktan muaf tutulabilirler”dedi.

Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?