banner39

Tacikistan'dan Rusya'ya Jirinovski notası

Liberal Demokrat Parti'nin aşırı milliyetçi lideri Jirinovski'nin Tacikistan halkı ve yönetimi hakkındaki sözleri Rusya'ya nota verilmesine yol açtı

Kafkaslar 25.04.2013, 15:58 25.04.2013, 16:13
Tacikistan'dan Rusya'ya Jirinovski notası

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rus televizyon kanalının tartışma programına konuk olan Vladimir Jirinovski, Tacikistan'ın ülkedeki Rus askeri üssünün kira bedelini artırması nedeniyle Rusya'nın da Tacikistanlı göçmen işçileri ülkesine kabul etmemesi gerektiğini söyledi. Jirinovski Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman için de ağır ifadeler kullandı.

Programda Rusya'ya vizesiz girişler ve yasa dışı göçmenlerle ilgili fikirlerini açıklayan Jirinovski, Tacikistan hükümetine yönelik, Rusya'ya çalışmak için gelen Tacik vatandaşları kabul etmemeleri gerektiğini, Rusya'nın bu şekilde davranması halinde Tacikistan Devlet Başkanı Rahman'ın askeri üs konusunda geri adım atacağını söyledi.

Jirinovski'nin Tacik lidere Afgan grupların Tacikistan'ı ayaklar altına alacağı ve Rahman'ın da Duşanbe'de idam edileceği tehdidinde bulunması üzerine Tacikistanlı yetkililer harekete geçti. Jirinovski'nin açıklamalarına tepki gösteren Tacikistan Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın Duşanbe Büyükelçisi Yuri Popov'a Jirinovski'nin sözlerinin Tacikistan-Rusya ilişkilerine zarar verdiğini bildirerek Moskova'ya nota verdi.

Liberal Demokrat Parti tarafından yapılan açıklamada ise Jirinovski'nin kimseyi kızdırmak istemediği, ancak ifadelerinin yanlış anlaşıldığı ileri sürüldü.

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?