banner39

TANAP projesinde ilk gaz akışı 3 yıl sonra

Azerbeycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbeycan gazının üç yıl sonra Türkiye üzerinden gaz akışına başlayacağını açıkladı

Kafkaslar 03.06.2015, 12:55 03.06.2015, 13:33
TANAP projesinde ilk gaz akışı 3 yıl sonra

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Şahdeniz havzasından çıkartılacak doğal gazı Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı(TANAP) projesinde ilk gaz akışının 3 yıl sonra gerçekleşeceğinden emin olduğunu söyledi.

Başkent Bakü’de düzenlenen 22. Hazar Uluslararası Petrol ve Doğalgaz Fuarı’nın açılış konuşmasını yapan Aliyev, ülkesinin Trans Adriyatik Doğal Gaz Boru Hattı Projesi(TAP) ve TANAP projeleriyle enerji konusunda önemli adım attığını dile getirdi.

Hazar gazının Avrupa’ya ihracı ile ilgili uzun süre tartışmaların yaşandığını hatırlatan Aliyev, Azerbaycan’ın bu sorunu çözmede çok büyük siyasi irade ortaya koyduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı, ” Bu yıl mart ayında biz Türkiye’de TANAP projesine start verdik. Artık Güney Gaz Koridoru realiteye dönüştü. TANAP projesinde ilk gaz akışının 3 yıl sonra gerçekleşeceğine eminim. Böylece “Şahdeniz” gazı Türkiye ve Gürcistan’a ihraç edilecek.” dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?