banner15

TAP projesi için ilk boru sevkiyatı başladı

Azerbaycan'daki doğalgazın Türkiye üzerinden Avrupa'ya ulaştırmayı hedefleyen Trans-Adriyatik Boru Hattı (TAP) projesi için ilk boru sevkiyatı başladı.

TAP projesi için ilk boru sevkiyatı başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Trans-Adriyatik Boru Hattı (TAP) projesi yapımı için ilk boru sevkiyatı Yunanistan Selanik ve Kavala limanlarına gerçekleşti.

İlk sevkiyatta gemi ve trenlert aracılığı ile Yunanistan'a yaklaşık bin 700 boru getirildi. Boru hattının yapımı için toplamda 32 bin boru kullanılması bekleniliyor.

TAP için Yunanistan Corinth Pipeworks şirketi 495 km, Almanya Salzgitter Mannesmann International şirketi ise 270 km boru üretecek.

AB öncelikli olan ''Güney Gaz Koridoru'' projesi çerçivesinde, Türkiye-Gürcistan sınırlarından başlayarak Türkiye'nin batı sınırlarına kadar devam edecek Trans-Anadolu (TANAP) ve Adriyatik denizinden geçerek İtalya'ya ulaşacak Trans-Adriyatik (TAP) boru hattı inşa edilecek.

Azerbaycan "Şah Deniz" kaynakları doğalgazı, haziran 2018'de Türkiye'ye ulaşacak ve TAP Boru Hattı'nın yapımından sonra 2020 yılında, Avrupa Azerbaycan doğalgazı ile temin edilecek.

 

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2016, 12:25
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48