Taşkent'te pilav festivali

Özbekistan, milli yemeklerinden pilavın daha iyi tanıtılması amacıyla festival düzenleniyor

Kafkaslar 09.01.2014, 16:39 09.01.2014, 16:39
Taşkent'te pilav festivali

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 Taşkent uluslararası düzeyde gerçekleşecek pilav festivaline ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.  

 Dinlenme mekanı” adıyla milli yemeklerin ön plana çıkarılacağı festivalde turizmin de canlandırılması hedefleniyor. “Uzbekturizm” şirketinden yapılan açıklamada, turizmde ülke tanıtımının yanında milli yemeklerin de sunulacağı kaydedildi. 

 Festival kapsamında Özbek yemek kültürünün başında gelen pilavın çeşitleri hazırlanılarak ilgi odağı oluşturulacak. Buna göre, Özbek pilavı yöre ve bölge halkının damak tadına uygun olarak pişirilen sade, Taşkent, Andijan, Fergana, Semarkand, Çayhana ve bayramlık şeklindeki türlerine bölünecek. Özbek pilavının lezzetli hale gelmesi için sofradabirçok çeşit acılı ve ekşili salatalar da sunulacak.

Nisan ayı içinde düzenlenilecek festival boyunca “Oşpazcı” olarak adlandırılan erkek aşçıların elinde hazırlanan yerel pirinçten yapılan, bol etli ve kuru üzüm, havuç, sarımsak ile tatlandırılarak çeşitli baharatlarla da lezzeti artırılan Özbek pilavının turistlerin büyük ilgisini çekeceği düşünülüyor.

Milli yemeğinin yeni nesillere taşınmasını hedefleyen Özbekistan düzenleyeceği bu festivallerde başırılı olanlara da çeşitli ödüller vermeyi planlıyor.  

 “Pilaf-FEST” adıyla markalaştırılan Özbek pilav festivalin ilki geçen yıl Nisan ayında Taşkent’te düzenlenmişti.

 

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?