Tatar aydınların tanıtılması projesi

Tatar bilimadamı Prof. Yusupov, Tataristan hükümetinin kendi aydınlarını ve bilimadamlarını dünyaya tanıtmak için çalışmalar yapması gerektiğini söyledi

Tatar aydınların tanıtılması projesi

İbrahim Ali/Dünya Bülteni

Tataristan İlimler Akademisi öğretim görevlisi Prof. Dr. Ruzal Yusupov ülke yönetimine teklifte bulunarak Tatar aydınların geniş çapta tanıtılması için gerekli olan projelere mali kaynak aktarılmasını talep etti.

Yusupov, Rusya’da özellikle Rus kökenli bilim adamlarının dünyaya tanıtıldığını ifade etti. Yusupov Tatar aydınların yanı sıra sporcuların ve sanat adamlarının da tanıtılmasının önemine vurgu yaparak bunun ülke gençlerinin vatanseverlik duygusuna olumlu katkı sağlayacağını ifade etti.

Tataristan bilim adamlarından önde gelen isimler arasında Rusya İlimler Akademisi öğretim görevlisi Prof. Dr. Roald Sagdeyev – Sagdeyev doksanlı yılların başlarında ABD’ye giderek ikametine orada devam etti-, astrofizik uzmanı Raşid Syunyayev, Türk dilleri uzmanı Ethem Tenişev, besteci Sofya Gubaydullin, tiyatro ve sinema sanatçıları Sergey Şakurov, Marat Başarov’un bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2014, 17:14
banner53
YORUM EKLE

banner39