banner39

Tatar Müslümanların 'Cuma' talebi

Tataristan halkı, Cuma günlerinin tatil ilan edilmesi için talepte bulundu

Kafkaslar 18.04.2011, 14:44 18.04.2011, 15:25
Tatar Müslümanların 'Cuma' talebi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Tataristan Müslümanları devlet başkanına mektup göndererek Cuma gününün tatil günü ilan edilmesini veya öğle tatilinin iki saate çıkarılmasını istedi. Müslümanlar ülkede ikamet eden Yahudilerin cumaertesi, Hıristiyanların ise Pazar günü tatil günü olarak kabul edildiğine hatırlatmada bulunarak kendilerin de bu hakkın tanınmasını istedi.

Bu arada ülkenin bölünebileceğine dair çeşitli kesimlerin son dönemde yaptığı açıklamalar Müslüman aydınların tepkisini çekti. Onların sözlerine göre ülke bütünlüğünün korunması durumunda Kuzey Kafkasya'da İslamın konumu daha da kuvvetlenecek ve ülke genelinde yayılması temin edilmiş olacak. Her şeye rağmen kısa vade içerisinde ülke genelinde bölünme teriminin daha sık kullanılmaya başlanacağı tahmininde bulunuldu. Bölünmenin önlenmesi için Rusya devlet başkanlığına Rus asıllı olmayan bir siyasinin getirilmesi gerektiği öne sürüldü. Bu tür bir liderin Tataristan eski devlet başkanı Mintimer Şaymiyev olabileceği iddia edildi. Ayrıca SSCB başkanlığına da Haydar Aliyev'in getirilmesi durumunda Sovyetlerin çökmeyeceğine dair önemli bir görüş ortaya atıldı.

Bu arada Rusya müftüsü Talhat Tacuddin'in Rusya ambleminde hilalin de bulunması teklifi tartışılmaya devam ediyor. Rus bayrağının üzerinde sadece haç bulunmasının adil olmadığını söyleyen Tacuddin'in teklifinin tepki çekmesi bekleniyor. Talhat Tacuddin ülke nüfusunun yüzde 18'nin yani yirmi milyondan fazlasının Müslümanlardan oluşmasına dair hatırlatmada bulunarak, hilalin  ülke Müslümanları üzerinde olumlu yankısı olacağını açıklamıştı. Müslüman din adamı yeni teklifinin ülkenin çeşlitli bölgelerinde görev yapan din adamlarına da gönderdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?