banner39

Tataristan'da müftülük krizi

Müftü karşıtlarının alternatif bir dini kurum hazırlığında olduğu iddia edildi

Kafkaslar 21.06.2012, 13:44 21.06.2012, 13:52
Tataristan'da müftülük krizi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Tataristan müftüsü İldus Fayzov karşıtlarının alternatif dini kurum taleplerinin tekrar gündeme taşınabileceği bildirildi.

Rus gazetesi Nezavisimaya Gazeta, Ortadoks Kilisesi Kazan bölümünün Kazan, Almatyev ve Çistopol gibi üç bölüme ayrılmasından sonra, Müslümanların Dini Kurumu için de benzer bir iddia ortaya attı.

Daha önce de muhalifler iki defa alternatif dini kurum oluşturmak istemiş, ancak bu konuda başarılı olamamıştı. Nisan ayında Tataristan Merkezi Cami Kul Şerif imamı Ramil Yunusov görevden alınmıştı. Bölge Müslümanlarının baskısı karşısında geri adım atmak zorunda kalan müftü İldus Fayzov Yunusov’u tekrar Kul Şerif camisine imam tayin etti. Tataristan Müslümanlarının önemli bir kısmı Yunusov’u müftü olarak görmekteydi. Onlar eski müftü Gusman İshakov’un yakın arkadaşı Murat Galeyev’in de desteğini alarak Fayzov’un istifasını talep etti.

Galeyev Vakf dini teşkilatının kurulduğuna dair Adalet Bakanlığına resmi mektup gönderdi. Ancak birkaç gün sonra Galeyev talebinden vazgeçti.

Yaşanan gelişmelerin ardından Tataristan müftüsü İldus Fayzov muhalifleri "aşırı milliyetçilik, bölücülük, Vahhabilik, Hizbu’t-Tahrir üyeliği" ile suçlayarak karşı saldırıya geçti Müftünün suçlamalarına rağmen muhaliflerin güç kaybetmediği ve yeniden alternatif dini kurumun oluşturulması için hamlede bulunabileceği iddia edildi.

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?