banner39

Tiflis'te Rus şirketi karşıtı protesto

Gürcistan Bakanlar Kurulu binasının önünde bir grup vatandaş Gurcistan hükümet yetkililerinin Rus "Gazprom" şirketi ile görüşmelerine tepki gösterdi

Kafkaslar 18.01.2016, 09:50 18.01.2016, 09:59
Tiflis'te Rus şirketi karşıtı protesto

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tiflis'te bir grup vatandaş, Gurcistan hükümet yetkililerinin Rus doğalgaz şirketi Gazprom ile görüşmelerine karşı protesto gösterisi düzenledi.

Yabancı bir ajansın haberine göre, müzik eşliğinde gerçekleşen protesto gösterinde katılımcılar "Gazpromu istemiyoruz” pankartını açarak eski Başbakan Bidzin Ivanishvili’nin portrelerini taşıdı.

Mevcut hükümetin politikalarını eleştiren protestocular hükümeti Rus "Gazprom" şirketi çıkarları için çalışmakla suçladılar.

"Moskova’yı durdurun" pankartını taşıyan protesto katılımcısı Timur Daraxvelidze "Avrupa ve tüm dünya "Gazprom"a bağımlılığın olumsuzluğunu gördüler ve biz şimdi bu Rus şirketinden uzak durmamız lazım. Akıllı kişiler başkalarının hatalarından ders alırlar, ama biz birilerinin de, kendi hatalarımızdan da ders çıkarmıyoruz”, dedi.

Gürcistan Enerji Bakanı Kaha Kaladze ve Rus gaz şirketi Alexei Miller’in görüşmesi açıklandıktan sonra bu toplantının konusu ülkede hararetli tartışmalara yol açtı.

Gürcü muhalefeti ve bazı uzmanlar "Gazprom" ile işbirliğinin yapmak Gürcistan’ı Rusya’ya daha fazla bağımlı kılacağı ve ülkeye en çok gaz satan Azerbaycan ile ilişkilere olumsuz etki yapabileceği konusunda uyarılarda bulunuyorlar.

Tiflis hükümeti ise bu anlamsız çıkışların arkasında siyasi güçlerin olduğunu söyleyerek, Gürcistan’ın zaten bir kısım gazı Rusya'dan satın almakta olduğunu savundu.

banner53
Yorumlar (0)
17
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?