banner39

Türkmenistan ve Gürcistan'dan enerji anlaşması

Türkmenistan ve Gürcistan enerji nakli projeleri konusunda anlaşma imzaladı

Kafkaslar 04.07.2015, 14:32 04.07.2015, 14:32
Türkmenistan ve Gürcistan'dan enerji anlaşması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkmenistan ve Gürcistan arasındaki enerji projeleri işbirliği çerçevesinde enerji nakli projeleri anlaşması yapıldı. İki ülke arasında yapılan anlaşma Avrasya bölgesinin bütün ülkeleri için yararlı olması bekleniyor.

Tiflis'e resmi bir ziyaret için gelen Türkmenistan lideri Gurbanguli Berdimuhamedov ile yaptığı görüşme sonrasında Gürcistan Cumhurbaşkanı Georgi Margvelashvili yaptığı açıklamada, "Türkmenistan olarak kendimizi geliştirirken, bunun yanında Gürcistan ile işbirliği içinde olmayı da stratejik olarak doğru buluyoruz. Bu işbirliği sadece Gürcistan ve Türkmenistan için değil, Avrasya bölgesinin birçok ülkeleri için de çok yararlı olacaktır”dedi.

Margvelashvili, Türkmenistan enerji kaynaklarının bir kısmının Avrupa pazarlarına nakledilmesi projelerinin, bu işbirliğine birden fazla devletin katılmasının yolunu açacağını ifade etti. "İkili toplantılarda, özellikle Gürcistan ve Türkmenistan arasında devam eden işbirliğinin derinleştirilmesi üzerine durulmuştur. İki ülke arasındaki ekonomik işbirliği stratejik öneme sahiptir”,dedi.

Daha önce Azerbaycan-Gürcistan-Romanya arasında yeni gaz hattı projesinin yürürlüğe konulacağı da açıklanmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?