banner39

Türkmenistan ve Tataristan işbirliği yaptı

Aşkabat ve Kazan 2017-2019 yılları için işbirliği programı imzaladı

Kafkaslar 14.10.2016, 12:38 14.10.2016, 13:32
Türkmenistan ve Tataristan işbirliği yaptı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat’ta yapılan ortak iş forumu sonunda Türkmenistan ve Tataristan (Rusya Federasyonu) hükümetleri arasında 2017-2019 yıllarında ticaret-ekonomik ve bilimsel-teknik alanlarda işbirliği programı imzalandığı bildirildi.

Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnehanov, "Bu anlaşmanın uygulanması Tataristan ve Türkmenistan arasındaki karşılıklı ticaret cirosunu, bakanlıklarımız, ilgili kurumlarımız ve kuruluşlarımız arasında işbirliğini artıracaktır” dedi.

Minnehanov, Tataristan ve Türkmenistan'ın ikili ticaret, petrol arama ve petrol üretimi, gaz taşımacılığı, otomotiv, havacılık, gemi yapımı, enerji, kimyasal ürünler, ilaç ve tıp, tarım ve diğer sektörlerde ortaklık için büyük imkanlara sahip olduğunu belirtti.

Türkmenistan’ı ziyaret eden Tataristan heyetinde devlet kurumları, bakanlıkların temsilcileri, Yatırım Promosyon Ajansı, Ticaret, İş Destekleme Fonu ve büyük şirketlerin yöneticileri yer aldı. Türkmen tarafından ise ikili toplantılara ilgili bakanlıklar, Sanayici ve Girişimciler Odası yetkilileri, Bilimler Akademisi öğretmenleri, kamu kuruluşları, sendikalar ve bankaların temsilcileri katıldı.

Forum katılımcıları Türkmenistan’da yapılmakta olan ekonomik çeşitlendirme, bölgelerin sanayileşmesi, ithal ve ihracatın kapsamlı artırılması, hidrokarbon ve mineral kaynaklarının etkin kullanımı, yüksek teknolojilerin tanıtılması, modern yüksek teknoloji endüstrileri oluşturulması programlarının ikili işbirliğini yine de güçlendireceğini belirtti.

banner53
Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?