banner39

TV programı hayatını değiştirdi

İslami konuların ele alındığı bir program yapması teklifi alan Tatar sunucu, dini ile bu sayede tanıştı

Kafkaslar 05.10.2010, 14:35 05.10.2010, 15:42
TV programı hayatını değiştirdi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Tataristan'ın ünlü televizyon sunucusu Leysira Fazlıyeva bir gün seyircilere yalan söyleyemeyeceğini anladı ve izleyicilerinin önüne başörtüsüyle çıkmaya başladı. Bu değişimin yaşanması ise ülkenin önde kalan televizyon kanallarından TNV'nin Fazlıyeva'ya "Nesihat" isimli bir program teklif etmesiyle başladı.

Programlara hazırlandığı dönemde İslami kaynakları okumaya başlayan ve din adamlarıyla bir araya gelen sunucu, neredeyse tamamen yeni baştan öğrendiği İslam'a uygun yaşamaya karar veriyor. Leysira Fazlıyeva başörtülü olarak işe gittiği ilk günü hiçbir zaman unutamadığını ifade ediyor.

"Dini kaideleri yerine getirmeye başladığım zaman bunun bir 'dönüş' olduğunu anladım. Çünkü insanlar dünyaya Müslüman olarak gelirler" diyen Fazlıyeva, hayatının "Nesihat" programının sorumluluğunu üstlenmesi değiştiğini şu sözlerle anlattı:

fazlıyeva-tatarsunucu

"Benimle beraber Rifat Yusupov da görev aldı. O da benim gibi dini konularda bilgi sahibi değildi. Program hazırlığı için çok sayıda Müslüman din adamı ile konuşmamız, camileri ziyaret etmemiz gerekiyordu. İslami kurallara uygun olarak bu ziyaretler sırasında hicab takıyor ancak program sonrasında çıkarıyordum. Ancak bir gün seyircilere yalan söyleyemeceğimi anladım ve günlük hayatımda da aynı şekilde yaşamaya karar verdim."

Leysira ailesinin ateist olmalarına rağmen kendisine yönelik bir tepkisinin olmadığını belirtti. "Sanki denizde büyük bir dalgaya kapılmıştım. O kadar güzel bir duygu ki anlatamam. Değişmek ve dünyanı da değiştirmek istiyorsun," şeklinde konuşan Fazlıyeva, Rus halkının büyük çoğunluğunun İslam'ı yanlış bildiğini ve İslam kelimesi ile "terör" terimini bir arada kullanabildiğini kaydetti. Tatar sunucuya göre, Müslümanlar da dinleri hakkında çok az bilgiye sahip ve şu anda İslami düşüncenin doğru bilinmesi için yeterince çaba gösterilmiyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü