banner39

Ukrayna'da Kırım sorunu kapıda

Ukrayna'da hükümet aleyhine şiddetli gösteriler devam ederken, Ukrayna'ya bağlı Kırım'da da Rusya yandaşlarının ayrılıkçı sesleri yükselmeye başladı

Kafkaslar 19.02.2014, 16:21 19.02.2014, 16:21
Ukrayna'da Kırım sorunu kapıda

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İç çatışmalarla uğraşan Ukrayna hükümetinin kapısını Kırım sorunu çalmaya başladı. Ukrayna devlet başkanı Viktor Yanukoviç'in Avrupa Birliği (AB) ile ticaret anlaşmasından vazgeçmesinin ardından ülkede hükümet aleyhine gösteriler başlamıştı. Hükümet aleyhine gösteriler ve sokak çatışmaları bir yandan devam ederken diğer taraftan da üç etnik grubun oluşturduğu Kırım'da Rusya lehine çatlak sesler çıkmaya başladı.

Ukrayna'ya bağlı Kırım'ın nüfusunun yüzde 60'ından fazlası Rus kökenli. Ayrıca Ortodoks Hristiyan olan bu kesim Rusya yanlısı etkinliklerine üst perdeden devam etmeye başladı. 

Rusya yanlısı ayrılıkçı eylemlerin ve çalışmaların başını Kırım parlamentosu başkanı Sergei Shuvainikov çekiyor. Simferopol'deki ofisinin kapısını basın mensuplarına açan Sergei Shuvainikov Ukrayna'nın AB'den uzak durması gerektiğini ve Rusya yörüngesinden ayrılmaması gerektiğini ileri sürüyor. Sergei Shuvainikov'un ofisinin duvarları Rusya yanlısı afiş ve sloganlarla donatılmış olduğu görünüyor.

Ukrayna'da ayrılıkçı propaganda yapmanın yasak. Ancak birçok Rusya yanlısı Kırımlı Kırım bölgesi için özerklik talebini dile getiriyorlar. Kırımlı Rusya yanlıları ile Kırım Tatarı Müslümanlar arasındaki tansiyonun da gergin olduğu belirtiliyor.

Kırım bölgesindeki toplam nüfusun yüzde 12'sini teşkil eden Kırım Tatarı Müslümanlar, 1944 yılında Stalin tarafından Kırım'dan sürülmüştü. Daha sonra Sovyetler Birliğinin dağılmasının ardından yurtlarına geri dönen Kırım Tatarlarını, Kırım'da yaşayan Rus çoğunluk baskı altına almaya çalışıyor.

Simferopol'ün 40 kilometre yakınlarında bulunan Tatar adıyla Karasubazar şimdiki adıyla Belogorsk 18 bin nüsufu olan ve bu nüfusu Ruslar, Tatarlar ve Ukraynalılar olmak üzere üçe ayrılan küçük bir kenttir. Kentin belediye başkanı Albert Kangiyev, kentinde üç ayrı etnik grubun uyum içerisinde yaşadığını ifade etti. Ancak Albert Kangiyev bu uyumun kırılgan ve hassas olduğunu o yüzden çok dikkat edilmesi gerektiğini kaydetti. Albert Kangiyev Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in partisine mensup bir siyasetçi.

RUSYA KONTROLÜ ELDE TUTMAYA ÇALIŞIYOR 

Kırım Tatarları, Kırım'da yaşanan çekişmeleri ve tartışmaları Rusya'nın tetiklediğini düşünüyor. Kırım Tatarları Meclisi başkanı Rıfat Kubarov Rusya'nın Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte kaybettiği topraklarda iç karışıklıklar çıkararak oraları kontrol altında tutmaya çalıştığını ifade etti.

Kubarov, Rusya'nın bunu Azerbaycan'da, Ermenistan'da, Gürcistan'da ve diğer birçok yerde uyguladığını ifade etti. Rusya'nın bu topraklarda yaşayan farklı gruplar arasındaki iç çekişmeleri kaşıyarak onların birbirleriyle uğraşarak zaman kaybetmesini sağlıyor ve bu sayede güçlenmelerini engelliyor diyen Kubarov Kırımda yaşananların da bu durumun bir benzeri olduğunu ifade ediyor.

Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?