banner39

Yukarı Karabağ sorununda kritik dönem

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan-Ermenistan ilişkileri ve Yukarı Karabağ sorununun mevcut durumuyla ilgili kritik bir dönemde olunduğunu ifade etti

Kafkaslar 13.07.2011, 16:41 13.07.2011, 16:41
Yukarı Karabağ sorununda kritik dönem

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan'ın kabul etmediği ''Yenilenmiş Madrid Prensipleri''nin içeriği konusunda bakanlar kurulunda bilgi verdi.

Aliyev, bakanlar kurulunun 2011 yılının ilk 6 ayının değerlendirmesi toplantısına katılarak, sosyal, iktisadi, yerel ve bölgesel konularla ilgili konuşma yaptı.

Azerbaycan-Ermenistan ilişkileri ve Yukarı Karabağ sorununun mevcut durumuyla ilgili görüşlerini anlatan Aliyev, yıllardır süren sorunun çözümünde kritik aşamada olduklarını ifade ederek, sorununun mevcut durumuyla ilgili kamuoyuna bilgi vermek istediğini söyledi.

Aliyev, AGİT Minsk Grubuna üye ülkelerin devlet başkanlarının en son yayımladıkları beyanatın sevindirici olduğunu, bildiride ''Helsinki Nihai Senedi'' hükümlerine atıfta bulunulduğunu ve bu hükümlerin sorunun çözümü için temel olarak gösterildiğini belirterek, bunu memnuniyetle karşıladıklarını vurguladı.

Helsinki Nihai Senedi'nin ülkelerin toprak bütünlüğü prensipleri ve halkların kendi kaderlerini belirleme ilkelerine ters düşmediğini ifade eden Aliyev, Helsinki Nihai Senedi'nde ve sonra verilen demeçlerde Yukarı Karabağ'ın mevcut statüsünün değiştirilmesi gerektiğine işaret edildiğine dikkati çekerek, Yukarı Karabağ'ın mevcut statüsünün değiştirilmesinin Azerbaycan topraklarının işgal altından kurtulmasını sağlayacağını belirtti. Aliyev, Ermenistan'ın Yukarı Karabağ'ın statüsünün değişmemesi için 20 yıldır mücadele verdiğini söyledi.

Aliyev, sorunun çözülmesi için AGİT Minsk Grubu tarafından harcanan çabaların, kendilerini motive ettiğini kaydetti.

Rusya'nın Soçi kentinde 2010'da yapılan Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya zirvesinde, Azerbaycan'ın ''Yenilenmiş Madrid Prensiplerini'' kabul ettiğini hatırlatan Aliyev, Madrid prensiplerinin kendilerinin yazmadığını, ABD, Rusya ve Fransa tarafından yazıldığını, buna rağmen Ermenistan'ın prensipleri kabul etmediğini vurguladı.

Yenilenmiş Madrid Prensipleri'nin içeriği konusunda da bilgi veren Aliyev, ilk aşamada, Yukarı Karabağ'da bulunan Ermenistan işgalci kuvvetlerinin çıkarılması, işgalci Ermenistan birliklerinin işgal altında bulunan beş bölgeden hemen, iki bölgeden ise 5 yıl içinde çıkarılmaları ve Azerbaycan vatandaşlarının kendi topraklarına dönmelerinin öngörüldüğünü belirtti. Aliyev, Yukarı Karabağ'a geçici statü verilmesinin de önerildiğini söyledi.

Aliyev'in verdiği bilgiye göre, Yenilenmiş Madrid Prensipleri ayrıca, Yukarı Karabağ'da yaşayacak Azerbaycan ve Ermenistan vatandaşlarının güvenliğinin sağlanması için barış gücü konuşlandırılmasını ve işgalden önce yurtlarını terk edenlerin evlerine yerleştirilmesini ve Ermenistan ve Yukarı Karabağ'ı birleştirecek bir koridorun oluşturulmasını öngörüyor.

İlham Aliyev, Azerbaycan ve Ermenistan arasında imzalanacak barış anlaşmasının son kararını Azerbaycan halkının vereceğini sözlerine ekledi.

Azerbaycan'ın onayı olmadan Yukarı Karabağ'ın statüsünün belirlenemeyeceğini ifade eden Aliyev, Azerbaycan ve Ermenistan arasında yapılan görüşmelerde, Yukarı Karabağ'ın Azerbaycan'dan ayrılması, Yukarı Karabağ'a bağımsızlık verilmesi veya Ermenistan ile birleşmesi konularının ele alınmadığını ifade ederek, ''Azerbaycan yönetimi ve halkı hiçbir zaman bu duruma izin vermeyecektir'' dedi.

Ermenistan yönetiminin son zamanlarda yaptığı açıklamalara da değinen Aliyev, Ermenistan yönetiminin Azerbaycan tarafını savaşla tehdit etmesinin, Yukarı Karabağ sorununun çözümü için başlatılan sürece ters düştüğünü söyledi.

Yorumlar (1)
makka 12 yıl önce
bu adam bos bos konusmakdan baska bir sey bilmez.daha onemli haberler yerlesdirseniz iyi olur
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?