31.08.2007, 09:45

Kara Kuvvetleri'nin bahçesinden izlenimler

 

Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Büyükanıt'ın 30 Ağustos nedeniyle Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın bahçesinde verdiği resepsiyonda gözler devletin zirvesindeydi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bahçeye, kendisini karşılayan Genelkurmay Başkanı Org. Büyükanıt'la birlikte girdi.
Gazeteciler önce Cumhurbaşkanı Gül'ün önünde bir baraj kurdular. Cumhurbaşkanı Gül'ü kutladıktan sonra sorulara geçildi.

'Her şey normal'
Gül, "Törenlerdeydiniz, gün nasıl geçti, her şey normal mi?" diye sorduğumuzda şu karşılığı verdi: "Biliyorsunuz merasimler vardı. Yarın da var. Onlara katılıyoruz. Her şey normal."
Gül, "Nasıl bir Türkiye hedefliyorsunuz?" diye yönelttiğim soruya da, "Hepimiz, memleketin iyiliğini, birliğini beraberliğini istiyoruz. İstikametimiz belli zaten" yanıtını verdi.
"İstikamet neresi?" diye sorunca da Gül, "Atatürk'ün gösterdiği gibi çağdaş medeniyetlerin üzeri. Çağdaş medeniyetlere baktığınızda ise güçlü demokrasi, güçlü ekonomi ve bizim bulunduğumuz coğrafyada güçlü Silahlı Kuvvetler olması gerekiyor. Bunları konuşmamda söyledim. Fikirlerimi biliyorsunuz" diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Gül'e, Başbakan Erdoğan'ın sunduğu 60. hükümet listesine müdahale edip etmediğini sorduğumda ise "Hayır" yanıtını verdi ve "Artık bizim aramızda bunlar olursa..." diye bir müdahalede bulunmadığını söyledi.

Gül-Büyükanıt görüntüsü
Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Org. Büyükanıt, kendilerine ayrılan bölümde otururken sık sık sohbet ettiler. Sıcak ve neşeli bir fotoğraf verdiler. Önceki günkü GATA töreninde gözlenen ve yorumlanan "mesafeli duruş" 30 Ağustos resepsiyonunda yoktu.
Org. Büyükanıt'a, Cumhurbaşkanı Gül'ün Meclis'teki yemin törenine neden katılmadığını, bir tavır olup olmadığını sorduğumuzda şu yanıtı verdi: "Bunları söylemek istemiyorum. Daha önce söyledim. Bizim prensiplerimiz var, değerlerimiz var, bunlara göre duruşumuz var. Bunlara göre davranıyoruz. 50 bin kere söylemeye gerek yok, doğru değil. Sonra millet bize kızar, yeter artık der yani."

'Teröristle muhatap olmam'
Org. Büyükanıt, DTP'nin Güneydoğu'da kimyasal silah kullanıldığı iddialarına ilişkin soruya da, "Palavra, tamamen yalan. Ben askerim, teröristlerle muhatap olmam" karşılığını verdi.
Büyükanıt, GATA töreninde Gül'e, "cumhurbaşkanım" yerine "cumhurbaşkanı" diye hitap edilmesinin sorulması üzerine de şöyle dedi:
"Her hareketimize bir anlam yüklemeyin. Türkiye'nin kurumları var. Bunlar işleyecek. '30 Ağustos mesajı niye 27'sinde yayımlandı?' diyorlar. Peki 28'inde yayımlasak ne diyecektiniz? O gün cumhurbaşkanı seçimi var, 29 Ağustos'ta olsa seçildiği için ona tepki var diyeceksiniz. Diyeceksiniz bunu. Bu hafta 26-29'u arasında yayımlanıyor. Geçen sene 28'inde görevi devraldım, 29'unda yayımladım. Bunlara anlam yüklediğiniz zaman yanlış olur."
Büyükanıt, "Cephe selamına bir anlam yüklememek mi lazım?" sorusuna da "Evet, yüklememek lazım" karşılığını verdi.

Baykal: Daha canlı olmalı
CHP lideri Deniz Baykal ise 30 Ağustos resepsiyonunun daha canlı olması gerektiğini belirterek, "Bu resepsiyon kutlamaların bir parçası, 30 Ağustos'un bir ruhu olmalı, bu da yansımalı" dedi. Devlet büyüklerinin kendilerine ayrılan özel bölüme dizilen koltuklara oturmalarının "Sovyetik kutlamalar"ı anımsattığını söyledi.
Resepsiyona katılan MHP lideri Devlet Bahçeli'ye ilgi yüksekti. Cumhurbaşkanı Gül, Meclis Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Erdoğan, Bahçeli'ye yakın ilgi gösterdiler. Org. Büyükanıt da Bahçeli'yi elinden tutarak yanındaki koltuğa oturttu ve dörtlü sohbet ettiler.

Kaynak: Milliyet

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?