banner39

Ekmeği halk değil fırınlar israf ediyor

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı, günlük 3 milyon ekmeğin israfının fırınlar tarafından gerçekleştirildiğini söyledi

Kariyer 17.04.2013, 17:27 17.04.2013, 17:35
Ekmeği halk değil fırınlar israf ediyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, ekmeğe zammın gündemde olmadığını belirterek, "Ülkemizde ciddi bir fırın enflasyonu var. Fırınlarımız yüzde 15 kapasiteyle çalışıyor, bunu düzeltirsek maliyetler daha da düşecek." dedi.

Türkiye'de her gün israf edilen 6 milyon ekmeğin 3 milyonunun fırınlarda gerçekleştiğine dikkat çeken Federasyon Başkanı Balcı, merdiven altı fırınlara karşı İçişleri Bakanlığı ile işbirliği yaptıklarını dile getirdi.

EKMEĞİ FIRINLAR İSRAF EDİYOR

Balcı, federasyon olarak dört yıl önce başlattıkları 'İsraf Etme, İnsaf Et' temalı israf kampanyasının, Başbakan Erdoğan tarafından başlatılmış olmasının, kurumların da kampanyaya müdahil olmasıyla daha da önem kazandığını söyledi. Kampanyada, yıl sonuna kadar önemli sonuçlar elde edeceklerini belirten Balcı, "Her gün 6 milyon ekmek israf ediliyor. Üç milyon adedi fırınlarda yapılan israf. Bununla ilgili yasal hazırlıklar yapılıyor. 2013 sonunda kampanyadan son derece ümitliyiz. Rakam konusunda ciddi bir düşüş olacağını, bunu başarmak için de yüzde 50 oranında fırınlardaki israfın önüne geçmemiz gerektiğini biliyoruz. Fırınlarda gerçekleşen 3 milyon ekmek israfının ana sebebine gelince; fırın enflasyonundan kaynaklanıyor. Mevcut fırınlarımız yüzde 15 kapasiteyle çalışıyor. Bir fırın yüzde 15 kapasiteyle çalışırsa kendi hayatını devam ettirmek için belli bir ekmek üretme arzusuyla o ekmeği üretiyor. Satamadığı zaman hayvanlık yem olarak kullanılıyor ekmekler. 3 milyon ekmek hiçbir şekilde değerlendirilmeyip atılan ekmektir. Hayvanlara yem olarak verilen ekmeği de israfa katmak lazım. Buğday var, işçilik var. Ekmek yaptıktan sonra bayatlatıp hayvanlara yem olarak kullanıyorsanız bu da israftır.

Fırın enflasyonunun önüne geçmek gerekiyor. Bir işletme, 3 bin ekmek üretiyorsa maliyet farklıdır, bir işletmede 10 bin ekmek üretiliyorsa maliyet farklıdır. Fırınlarımızın kapasitesi 6 bin olması durumunda, 3 yıl fiyat değiştirmeden fiyat artışını esnaflarımız zammı göğüsleyebilir. Düşük kapasitede çalışmak ekmek israfını ciddi boyutlara taşıyor, hem ekmeğin maliyetlerini artırıyor hem fırıncı esnafının gelişmesine engel oluyor." şeklinde konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?