banner39

İşsiz üniversitelilere yeni iş alanı

Hükümet yeni bir uygulama ile hukuki konularda arabuluculuk yapacak, avukatlık mesleğine benzer bir iş alanı oluşturmaya çalışıyor

Kariyer 17.01.2011, 09:36 04.03.2011, 11:37
İşsiz üniversitelilere yeni iş alanı

Okan Haksever / Dünya Bülteni / Ankara

Hükümetin, yargıdaki dosya yükünü azaltmak için, Türk hukuk sistemine "arabuluculuk" müessesini yerleştirmeye hazırlanıyor. Böylece üniversite mezunları için, avukatlık benzeri yeni bir meslek doğacak. Son yıllarda hızla yayılan KPSS dersaneleri gibi arabuluculuk eğitimi veren dersaneler açılacak. Hukuk fakültesi mezunları 150, diğer bölümlerden mezun olanlar 250 saat eğitimden geçecek.

Yargıda dosya birikmesini önlemek için kolları sıvayan Hükümet, "arabuluculuk" müessesesini Türk hukuk sistemine uyarlamak için kolları sıvadı. 2008'de TBMM'ye gönderilen tasarıyı raftan indiren AK Parti'nin hukukçu kurmayları, Şubat ayında bu düzenlemenin yasalaşması için hazırlık başlattı.

ARABULUCULUK DAİRE BAŞKANLIĞI KURULACAK

TBMM Adalet Komisyonu'nun gündemine bekleyen Arabuluculuk Kanun Tasarısı, yeni bir mesleğin doğmasına yol açacak. Adalet Bakanlığı bünyesinde "Arabuluculuk Daire Başkanlığı"nın kurulmasını öngören düzenlemeye göre hakim tarafları arabulucuya yönlendireceği gibi taraflar kendiliğinden de arabulucu yardımı isteyebilecek.

ÖZEL HUKUK UYUŞMAZLIKLARINA BAKACAKLAR

Arabulucu hukuki bir karar vermeyip, taraflar arasında iletişimi sağlayarak, uyuşmazlığın çözümünü sağlamaya çalışacak. Arabuluculuk düzenlemesinin kapsamına, "tarafların üzerinde serbestçe tasarruf edebilecekleri işe veya işlemlerden doğan özel hukuk uyuşmazlıkları" girecek.

ARABULUCULUK MESLEĞİ DOĞACAK

Taksirli suçlardan hüküm giymemiş üniversite mezunları arabulucu olabilecek. Adaylar, arabulucuk hakkında temel bilgilerin yanı sıra, iletişim teknikleri, müzakere ve uyuşmazlık çözüm yöntemleri ve davranış psikolojisi gibi alanlarda toplam 150 saatlik eğitimden geçirilecek. Hukuk fakültesi mezunu olmayanlar, ayrıca 100 saatlik temel hukuk eğitimi aldıktan sonra arabulucu olabilecek. Son yıllarda memurluğa giriş sınavı KPSS'yi kazanmak isteyenlerin gittiği dersaneler gibi arabuluculuk eğitimi veren dersaneler açılacak. Arabulucuk eğitimi verebilecek kuruluşlar, Arabuluculuk Daire Başkanlığı'ndan yetki almak zorunda olacak.

BAKANLIK SINAV YAPACAK

Adaylar, Adalet Bakanlığı'nın yazılı ve uygulaması sınavını geçtikten sonra Arabulucu belgesi alacak. Adalet Bakanlığı, yıllık asgari arabulucuk tarifesi belirleyecek. Tarife'nin, avukatlık tarifesiyle paralel olması bekleniyor. Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürü'nün başkanlık edeceği Arabuluculuk Kurulu'nda Arabuluculuk Daire Başkanı, HSYK tarafından seçilecek 2 hakim, Barolar Birliği'nden 2, Türkiye Noterler Birliği'nden 1 temsilci, YÖK'ten 2 akademisyen, Bakanın atayacağı 3 arabulucu, TOBB'dan ve TESK'ten birer temsilci bulunacak.

BASİT ANLAŞMAZLIKLAR YARGIYA YÜK OLMAYACAK

ABD'nin yanı sıra 15 Avrupa ülkesinde uygulanan bu sisteme göre, hakim tarafları arabulucuya yönlendireceği gibi taraflar kendiliğinden de arabulucu yardımı isteyebilecek. Arabulucu, uyuşmazlığın taraflarıyla ayrı ayrı ve birlikte görüşmeler yaparak, uyuşmazlığın çözümü için uğraş verecek. Taraflar, ikna olmaması durumunda konu, mahkemeye intikal edecek. Hükümet, böylece basit ev sahibi, kiracı anlaşmazlığı gibi konuların mahkemeleri meşgul etmesini önlemeye çalışacak.

 

banner53
Yorumlar (2)
Yusuf Çelebioğlu 11 yıl önce
HABERDE BELİRTMEMİŞSİNİZ BU UYGULAMA AÇIKÖĞRETİM MEZUNLARINI DA KAPSIYOR MU ? BİZİ AYDINLATIR MISINIZ ?
Yusuf Çelebioğlu 11 yıl önce
HABERDE GÖREMEDİM AÇIKÖĞRETİM MEZUNLARI DA BUNA DAHİL OLACAK MI ?AYDINLATIR MISINIZ ? ÇOK SEVİNİRİM ?
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?