banner39

TÜSİAD: Araştırma yaptık, Türkiye'de yolsuzluk var

Yolsuzluğun iş yapma maliyetini yükseltmesinden yakınan TÜSİAD Başkanı Dinçer, yaptıkları anket araştırmasında Türkiye'de yolsuzluğun olduğunu tespit ettiklerini söyledi

Kariyer 26.11.2014, 14:48 26.11.2014, 14:48
TÜSİAD: Araştırma yaptık, Türkiye'de yolsuzluk var

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Dinçer dünya genelinde yolsuzluğun iş yapma maliyetini yüzde 10 artırdığını söyledi. Dinçer "İş dünyasının yolsuzluk algısını ölçmek amacıyla İstanbul genelinde bir anket gerçekleştirdik. Anket bize bir kez daha teyit etti, Türkiye'de yolsuzluk var ve yolsuzluk algısı artma eğiliminde" diye konuştu.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Dinçer, iş dünyasının yolsuzluk algısını ölçmek amacıyla İstanbul genelinde bir anket gerçekleştirdiklerini belirterek, "Sonuç büyük ölçüde beklediğimiz gibi oldu. Anket bize bir kez daha teyit etti, Türkiye'de yolsuzluk var ve yolsuzluk algısı artma eğiliminde" dedi.

Sabancı Center'da gerçekleştirilen "İş Dünyası Bakış Açısıyla Türkiye'de Yolsuzluk" seminerinin açılışında konuşan Dinçer, rüşvet ve yolsuzluğun zaman ve coğrafyadan bağımsız olarak, bütün ülkelerin öncelikli sorunlarından biri olduğunu vurguladı.

Dinçer, Dünya Ekonomik Forumu'nun yaptığı çalışmalara göre, yolsuzluğun dünya genelinde iş yapma maliyetini yüzde 10 artırdığı ve yolsuzluğun maliyetinin küresel GSYH'nin yüzde 5'ini oluşturduğu bilgisini verdi.

Avrupa Komisyonu'nun şubat ayında yayımladığı AB Yolsuzlukla Mücadele Raporu'na göre de yolsuzluğun AB ekonomisine yıllık tahmini maliyetinin 120 milyar avro olduğunu aktaran Dinçer, dünya genelinde yılda rüşvete ödenen paranın 1 trilyon doların üzerinde olduğunun tahmin edildiğini bildirdi.

İş dünyasının yolsuzluk algısını ölçmek amacıyla İstanbul genelinde bir anket gerçekleştirdiklerini dile getiren Dinçer, ankette iş insanlarının yolsuzluğa bakış açısının yanı sıra gelecek beklentilerini ve çözüm önerilerini sorduklarını ifade etti. Dinçer, sonucun büyük ölçüde bekledikleri gibi olduğunu belirterek, "Anket bize bir kez daha teyit etti, Türkiye'de yolsuzluk var ve yolsuzluk algısı artma eğiliminde" dedi.

"ÇOK UZUN ZAMANDIR VAR"

Yolsuzluğun sebebi olarak sadece belirli kişi veya kurumları hedef göstermeyi doğru bulmadıklarını vurgulayan Dinçer, şöyle devam etti: Yolsuzluğun sadece dönemsel değil, çok uzun zamandır var olduğunu biliyor, ancak sistematikleşme ve içselleştirilme ihtimalinden de büyük rahatsızlık duyuyoruz. Bugün gelinen durumun, tüm toplum kesimlerinin doğrudan veya dolaylı payı olabileceğini düşünüyoruz. Siyasi rant veya kişisel çıkar için kamu kaynaklarını kötüye kullanan bazı siyasetçilerin, kendi menfaatleri için adil rekabeti, çevreyi ve içinde bulundukları toplumu hiçe sayan bazı iş insanlarının, etik değerler ile bağdaşmayan ve yolsuzluğu ve rüşveti belirli koşullarda mazur gören anlayışın, bu süreçte payı olsa gerek. İşte bu nedenle bireylerden kurumlara, özel sektör, kamu ve sivil toplumdan toplumun tüm kesimlerine herkes yolsuzlukla mücadelede gerekli iradeyi göstermedikçe ve elini taşın altına koymadıkça başarıyla ulaşmak mümkün gözükmüyor.

Dinçer, TÜSİAD olarak iş dünyasını, kamuyu ve sivil toplumu, bir araya gelerek çözüm önerilerini tartışmaya ve iş birliği yapmaya davet etti.

banner53
Yorumlar (0)
22
kapalı
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?