banner15

27-28 Ocak Kıbrıs şehitleri anıldı

Kıbrıs Türk halkının İngiliz sömürge yönetimine karşı verdiği mücadelede şehit düşenler için başkent Lefkoşa'da tören düzenlendi

27-28 Ocak Kıbrıs şehitleri anıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kıbrıs Türk halkının İngiliz sömürge yönetimine karşı 27-28 Ocak 1958’de verdiği mücadelede şehit düşenler törenle anıldı.

Başkent Lefkoşa'da Şehitler Anıtı'nda düzenlenen törene, milletvekilleri, askeri yetkililer, dernek temsilcileri ve şehit aileleri katıldı.

Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Genel Başkan Yardımcısı Seyhan Cambaz, törende yaptığı konuşmada, babası Şehit Ferruh Cambaz’ın da 1958’deki ilk şehitlerden olduğunu ifade etti.

Cambaz, Kıbrıs Türk halkının Ada'da özgür bir nesil olarak yaşayabilmesi için kara toprağa giren şehitlerin İngiliz sömürge idaresine karşı tutuşturulan özgürlük meşalesinin birer bayraktarı olduğunu söyledi.

Tören, şehitler için okunan duanın ardından kabirlerine çiçek bırakılmasıyla sona erdi.

27-28 Ocak 1958 olayları Türk Mukavemet teşkilatının İngiliz sömürge yönetimine karşı düzenlediği mitingde, İngiliz askerleri, Kıbrıslı Türk göstericilerin üzerine ateş ederek 8 kişiyi şehit etmiş, 30 kişiyi de yaralamıştı. Bu olay, Ada'da Kıbrıslı Türklerin İngilizlere karşı başlattığı ilk direniş olarak biliniyor.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2018, 15:33
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35