AB'den KKTC'ye üst düzey ziyaret

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Mogherini KKTC lideri Akıncı ile görüştü

AB'den KKTC'ye üst düzey ziyaret

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'yi kabul etti. 

Kıbrıs'ta temaslarda bulunan Federica Mogherini, Cumhurbaşkanı Akıncı ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda bir araya geldi.

Görüşmede, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı ve Müzakere Heyeti üyesi Erhan Erçin, Cumhurbaşkanlığı Dış İlişkiler Koordinatörü Deniz Birinci ile Avrupa Komisyonunu Güney Kıbrıs Temsilciliği Başkanı Georgios Markopouliotis da hazır bulundu. 

Cumhurbaşkanı Akıncı, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Mogherini ile görüşmelerinin yararlı geçtiğini belirterek, Mogherini'nin Kıbrıs Türk tarafı ile kurmakta olduğu diyaloğun önemine işaret etti. 

Görüşmede,  Federica Mogherini ile Kıbrıs sorununun çözümü için yürütülen görüşmelerde gelinen noktayı değerlendirdiklerini söyleyen Akıncı, Mogherini ile Kıbrıs Türk halkının duygu ve düşüncelerini paylaşma fırsatı bulduğunu kaydetti.

AB'NİN DESTEĞİ ARTARAK SÜRECEK

Mogherini'nin kendisine "Avrupa Birliğinin çözüm sürecine verdiği desteğin artarak devam edeceğini" söylediğine değinen Akıncı, Mogherini'nin İran ile yapılan nükleer müzakerelerde uzlaşıya varılmasında Mogherini’nin önemli rol oynayan kişilerden biri olduğunu sözlerine ekledi. 

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2015, 15:51
banner53
YORUM EKLE

banner39