banner15

Akdeniz'de Türkiye'yi de ilgilendiren kritik imza

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Mısır Akdeniz doğalgazının Mısır'daki tesislerde sıvılaştırılması için boru hattı inşa edecekler

Akdeniz'de Türkiye'yi de ilgilendiren kritik imza

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ile Mısır arasında doğal gaz boru hattı inşası için anlaşma imzalandı. 

Ekathimerini gazetesinin haberine göre, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Enerji Bakanı Yiorgos Lakkotrypis ile Mısır Petrol Bakanı Tarek El-Molla bugün Kıbrıs'tan Mısır'a doğal gaz ihracında kullanılmak üzere bir boru hattı inşasını öngören anlaşmayı imzaladı.

Habere göre anlaşmanın koşulları inşaat projesini üstlenen Noble Energy konsorsiyumu ile Idku sıvılaştırma tesisindeki operatörler arasında daha sonra yapılacak müzakereler ile netleştirilecek.

Anlaşmayla ilgili açıklamada bulunan Rum Bakan Lakkotrypis, boru hattının iki ülkenin münhasır ekonomik bölgelerinden geçeceğini söyledi.

Boru hattı projesine nezaret edecek ortak bir komitenin de 30 gün içinde oluşturulacağı bildirildi. 

İnşa edilmesi öngörülen boru hattı ile Güney Kıbrıs'ın Akdeniz’de belirlediği Afrodit sahasından Mısır’ın Idku’daki sıvılaştırma tesislerine gaz ihraç edilmesi hedefleniyor.

Rum kesiminde sıvılaştırma tesisi bulunmuyor. Aphrodite sahasında bulunan tahmini 4 trilyon metreküp gaz rezervi ise böyle bir tesisin inşa masrafını haklı gösterecek kadar büyük sayılmıyor.

Mısır'da ise 2004 yılında inşa edilmiş iki doğalgaz sıvılaştırma tesisi var. Bu tesisler 1990'lı yıllarda Nil Nehri deltasında doğalgaz yataklarının bulunmasından sonra yapıldı.

Mısır petrol bakanlığı sözcüsü Hamdi Abdülaziz bugün yaptığı açıklamada, Mısır'dan Avrupa'ya gönderilmesi planlanan gaz ile ilgili anlaşmada, boru hattının inşası ile ilgili bir projenin yer aldığını söyledi.

YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48