Akıncı: AB ailesinin parçası olmak istiyoruz

AP Başkanı Martin Schulz ile görüşen KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, "Toplumumuzun AB ailesinin parçası olmasını istiyoruz" dedi.

Akıncı: AB ailesinin parçası olmak istiyoruz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk toplumunun Avrupa Birliği'nin (AB) parçası olmak istediğini söyledi.

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz ile görüşen Akıncı, ortak basın açıklamasında "Statükonun devamını istemiyoruz. Genç nesiller için daha güzel bir gelecek yaratmak istiyoruz" dedi.

Akıncı, "Çözüm yolunda mücadele etmek için ilave bir nedenimiz var. Bu neden uzunca yıllardır uluslararası hukukun dışında bulunmamız. Toplumumuzun AB ailesinin parçası olmasını istiyoruz. Uluslararası hukuk ve düzen çerçevesinde bulunmak istiyoruz. Bu nedenle siyasi eşitliğe dayalı iki bölgeli ve iki toplumlu federasyon için mücadele ediyoruz" şeklinde konuştu.

Mustafa Akıncı nihai çözüm hedefine yaklaşmakta olduklarını belirterek bu yolda AP'nin kendilerine destek olmasını istedi.

AP Başkanı Schulz ise Kıbrıs'ta kapsamlı çözüm yolunda atılan adımlardan büyük memnuniyet duyduğunu belirterek bu fırsat penceresinin iyi değerlendirilmesi için ellerinden gelen katkıyı yapacakları taahhüdünde bulundu.

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AP'de siyasi grupların başkanlarıyla da biraraya geldi.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2015, 21:09
banner53
YORUM EKLE

banner39