banner39

Akıncı: Anastasiadis, çağrımı kesin bir dille reddetti

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, "Anastasiadis, Crans Montana’dan itibaren Guterres çerçevesini benimsediğini tekrarlamış olsa da gerçekte böyle olmadığı ortaya çıkmıştır. Verdiği mülakatta, bu çağrımı kesin bir dille reddetmiş bulunmaktadır." dedi.

Kıbrıs 30.05.2018, 17:35 30.05.2018, 18:18
Akıncı: Anastasiadis, çağrımı kesin bir dille reddetti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, "Anastasiadis, Crans Montana’dan itibaren Guterres çerçevesini benimsediğini tekrarlamış olsa da gerçekte böyle olmadığı ortaya çıkmıştır. Verdiği mülakatta, bu çağrımı kesin bir dille reddetmiş bulunmaktadır." dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, İsviçre'nin Crans Montana kentinde temmuz ayında yapılan Kıbrıs Konferansı'nda BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in taraflara sunduğu çerçeveye yönelik yaptığı çağrıyı Rum lideri Nikos Anastasiadis'in reddettiğini bildirdi.

Akıncı, yaptığı açıklamada, 30 Nisan'da yaptığı “Rum tarafı, Guterres çerçevesini sulandırmadan, olduğu şekliyle kabul etmeye hazırsa, stratejik bir paket anlaşması olarak ilan edelim.” çağrısını Rum lideri Anastasiadis'in kesin bir dille reddetmesinden duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Çağrısına olumsuz cevap veren Rum liderinin kaygı verici bu tutumunun sürpriz olmadığını ifade eden Akıncı, Kıbrıs’ta çözüm istediğini söyleyen Kıbrıslı Türklerle Kıbrıslı Rumların, onların örgütlerinin, aynı zamanda başta Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği olmak üzere uluslararası toplumun bu durumu objektif olarak değerlendirmelerinin şart olduğunu vurguladı.

'KIBRIS RUM LİDERİ ADADA STATÜKONUN DEVAMINI TERCİH EDİYOR'

Rum tarafının çerçeveyi benimsemediğinin bir kez daha ortaya çıktığını kaydeden Cumhurbaşkanı Akıncı, “Kıbrıs Rum lideri bu tavırla, tersini söylemesine rağmen, adada statükonun devamını tercih ettiğini ortaya koymaktadır." değerlendirmesinde bulundu.

Kıbrıs müzakereleri, Cumhurbaşkanı Akıncı'nın göreve gelmesinin ardından BM Genel Sekreterinin eski Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin arabuluculuğunda Mayıs 2015'te yeniden başlamış, geçen yıl temmuz ayında İsviçre'nin Crans Montana kentinde yürütülen Kıbrıs Konferansı'ndan sonuç çıkmamıştı.

Müzakereler, "Ekonomi", "Avrupa Birliği", "Mülkiyet", "Yönetim-Güç Paylaşımı", "Toprak" ile "Güvenlik ve Garantiler " olmak üzere 6 temel başlıktan oluşuyordu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?