banner39

Akıncı: Kıbrıs değişim sürecine girdi

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, "Müzakere sürecinde daha önce rastlanmayan şekilde iki lidere de destek verildi. Kıbrıs değişim sürecine girdi" dedi

Kıbrıs 31.07.2015, 22:04 01.08.2015, 09:10
Akıncı: Kıbrıs değişim sürecine girdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, müzakere sürecinde daha önce rastlanmayan şekilde iki lidere de destek verildiğini belirterek, Kıbrıs'ın değişim sürecine girildiğini söyledi.

Lefkoşa Merit Hotel'de Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) tarafından "Kıbrıs'ta Çözüm ve Ekonomi" konulu panel düzenlendi. Panele, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk İşadamları Derneği (İŞAD) Yönetim Kurulu Başkanı Metin Şadi ile TÜRKONFED Başkanı Tarkan Kadooğlu, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Uluslararası Koordinatörü Bahadır Kaleağası katıldı.

Panelin açılış konuşmasını yapan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, şu anda devam eden müzakere sürecine olan inancın kendisini mutlu ettiğini belirterek, sürece sahip çıkan örgütler olmasının da memnun edici olduğunu ifade etti.

İKİ LİDERE DE DESTEK VAR

Süreçten memnun olanlar yanında endişe edenler de bulunduğunu kaydeden Akıncı, oluşan bilgi kirliliği nedeniyle yanlış anlamalar da olabileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Müzakere sürecinde daha önce rastlanmayan şekilde iki lidere de destek verildiğini belirterek, "Kıbrıs değişim sürecine girdi. "Yakın zamana kadar böyle şeyler işitmek mümkün değildi. Yıllar önce bunları tahayyül etmek de mümkün değildi. Geçmişte de barışa ramak kalınan dönemler yaşandıı ancak bunlar hep hüsranla sonuçlandı" diye konuştu.

Kıbrıs'ta varılacak anlaşmanın halkın referandumuna sunulmayacağı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını anlatan Akıncı, böyle bir şeyin mümkün olmadığını, varılan anlaşmanın ancak referandumda onay alması halinde yürürlüğe gireceğini dile getirdi.

DEĞİŞİME HAZIR OLMAK GEREK

Mustafa Akıncı, değişimin sancılı bir süreç olduğunu ifade ederek, "Kolay değil ama bu sancıları göze almamız ve adım adım her iki toplumu bu değişime hazırlamamız gerek" ifadelerini kullandı.

Sadece ekonomi değil insani değerler açısından da Kıbrıs Türk toplumunun uluslararası hukukun bir parçası haline gelmesi, Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların huzur içinde yaşayabilmesi için de çözüme ihtiyaç olduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıslı Türklerin haklarını korumanın ödevi olduğunu ancak diğer toplumun da halklarını gözetmek ve adil, dengeli bir çözüme ulaşmak gerektiğini vurguladı.

"MÜZAKERE SÜRECİ BM SÜRECİDİR"

Cumhurbaşkanı Akıncı, Müzakere sürecinin AB süreci değil, BM süreci olduğuna işaret ederek müzakerelerin BM parametrelerine göre ilerlediğini kaydetti.

Barışın ekonomik refahı da beraberinde getireceğine inandığını ifade eden Akıncı, "en büyük umudum gelecek kuşakların huzur içinde yaşamasıdır. Çözüm sürecinde ekonomik örgütlere de büyük görev düştüyor. Kıbrıs'ın geleceği için Türkiye ve Yunanistan'ın refah ve huzurunun önemlidir. Türkiye'ye huzur, barış, istikrar ve Yunanistan'a daha iyi bir gelecek dilerim" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?