banner39

Anastasiadis: Kosova'nın tek taraflı bağımsızlığını tanımıyoruz

Kıbrıs Rum Yönetimi Cumhurbaşkanı Anastasiadis, ülkesinin, Sırbistan'ın toprak bütünlüğünü desteklediğini, Kosova'nın tek taraflı bağımsızlığını tanımadığını söyledi.

Kıbrıs 10.05.2018, 16:38 10.05.2018, 16:45
Anastasiadis: Kosova'nın tek taraflı bağımsızlığını tanımıyoruz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kıbrıs Rum Yönetimi Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiadis, "Kosova'nın tek taraflı bağımsızlığını tanımıyoruz. Bu sorunun çözümünün yalnızca 1244 sayılı BMGK Kararı olduğunu düşünüyoruz." dedi.

Anastasiadis, Sırbistan'ın başkenti Belgrad'daki temasları kapsamında Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile bir araya geldi.

Sırbistan Sarayı'ndaki görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Anastasiadis, Avrupa Birliği (AB) üyesi olan ülkesinin, Sırbistan'a AB yolunda destek olmaya ve tecrübelerini paylaşmaya devam edeceğini ifade etti.

AB üyelik yolunun "uzun ve zorlu bir yol" olduğunu anımsatan Anastasiadis, "Sırbistan'ın bu yolda başarılı bir şekilde ilerlediğini göz önünde bulunduracak olursak, Sırbistan'ın geleceğinin Avrupa'da olduğundan hiç şüphemiz yok." diye konuştu.

"KOSOVA'NIN TEK TARAFLI BAĞIMSIZLIĞINI TANIMIYORUZ"

Kıbrıs Rum Yönetiminin, Sırbistan'ın toprak bütünlüğünü desteklediğini vurgulayan Anastasiadis, "Kosova'nın tek taraflı bağımsızlığını tanımıyoruz. Bu sorunun çözümünün yalnızca 1244 sayılı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Kararı olduğunu düşünüyoruz. Bu karar yürürlükte olduğu sürece Kosova'nın bağımsızlığı yasal olmayacaktır." dedi.

Vucic de iki dost ülkenin her zaman iyi ilişkilere sahip olduğunu anımsatarak, "Sırbistan'ın toprak bütünlüğünü destekleyerek Kosova konusunda bize hak veren Kıbrıs Rum Yönetimine teşekkür ediyorum. Kıbrıs Rum Yönetimi, AB'nin, uluslararası hukuku, Sırbistan'ın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü en çok destekleyen üyesidir." dedi.

VUCİC: KİMSE SIRBİSTAN'I TEHDİT YOLUYLA BİR ŞEYLERE ZORLAYAMAZ

Kosova sorununun ancak uzlaşma yoluyla çözülebileceğine inandığını söyleyen Vucic, "Kimse Sırbistan'ı şantaj ve tehdit yoluyla bir şeylere zorlayamaz, yalnızca Arnavutların çıkarlarını temsil eden çözümleri kabul etmeyeceğiz." ifadelerini kullandı.

Görüşmede Kıbrıs sorununun da ele alındığını aktaran Vucic, Kıbrıs sorununun da barış yoluyla çözülmesi temennisinde bulundu.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?