Anastasiadis masaya geri dönüyor

BM'nin yaptığı girişimler sonucu Rum lider Anastasiadis müzakerlere kaldığı yerden devam etmeye ikna oldu

Anastasiadis masaya geri dönüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis’in liderler görüşmesini iptal etmesinin ardından müzakere sürecinin kaldığı yerden devam etmesi için başlatılan diplomatik girişimler olumlu sonuçlandı. Rum hükümeti tarafından yapılan açıklamada, Anastasiadis’in Kıbrıs müzakerelerine devam etmeye ve görüşmeleri hızlandırmaya hazır olduğu bildirildi.

Anastasiadis, İstanbul’da düzenlenen Dünya İnsani Zirvesi yemeğine KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın da katılması nedeniyle görüşmeleri askıya almıştı.

Açıklama, Anastasiadis’in BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından geldi. Genel Sekreter Sözcülüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Japonya’daki temasları sırasında Anastasiadis’i arayan Ban, İstanbul’da yaşanan olaya değinerek, BM’nin Kıbrıs konusundaki politikasının değişmediğini belirtti.

“Kıbrıs Cumhuriyeti”nin BM üyesi olduğunu ifade eden Ban, Özel Danışmanı Espen Barth Eide öncülüğünde devam eden Kıbrıs müzakerelerinin BM Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararları temelinde sürdüğünü kaydetti.

BM Sözcü Yardımcısı Farhan Haq ise Akıncı ve Ban arasında gerçekleşen görüşmenin “planlanmış ve resmi olmayan bir görüşme” olduğunu belirtmişti.

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2016, 09:51
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35