banner15

Biden'den Kıbrıslı liderlere müzakere telefonu

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Kıbrıslı Rum ve Türk liderlerle telefonda konuştu. Biden, müzakerelerde ilerleme çağrısında bulundu

Biden'den Kıbrıslı liderlere müzakere telefonu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nicos Anastasiades ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile ayrı olarak telefon görüşmeleri yaparken, görüşmelerde ilerleme sağlamaları çağrısında bulundu.

Anastasiades, Türkiye'de gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler zirvesinin ardından Türk mevkidaşının da davetli olduğunu öğrendiği bir akşam yemeğine katılmayı reddederek, Türkiye'ye olan ziyaretini de erken bitirmişti.

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada Biden her iki lidere de görüşmelere en kısa süre içerisinde devam etmeleri çağrısını yaptı.

DÜNYA İNSANİ ZİRVESİ'NDE KRİZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Dünya İnsani Zirvesi’ne katılan devlet ve hükümet başkanları onuruna verdiği yemeğe Rum lider Nikos Anastasiadis’in katılmamasını değerlendiren Akıncı, “Bizim oradaki varlığımızı hazmedememek gerçekten anlamsızdır. Duygularla tepkisel hareket etmek yerine akılla ve mantıkla doğru yönde ilerlemek gerekir." değerlendirmesinde bulunmuştu.

Mustafa Akıncı, Dünya İnsani Zirvesi’nin BM organizasyonunda yapıldığını ve yapılan alanın BM toprağı olarak kabul edildiğini belirterek, kendisinin zirveye değil, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği yemeğe, Erdoğan’ın daveti üzerine katıldığını söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2016, 14:45
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48